Zprávy z tisku

Ekologického oskara letos získala obec Haňovice na Olomoucku

Praha 5. října (ČTK) - Ekologického oskara letos získala obec Haňovice na Olomoucku. Obci, ve které žije necelých 500 obyvatel, se podařilo ve spolupráci s místním zemědělským družstvem a městem Litovel snížit množství spotřebované energie a zabránit znečištění spodních vod. Výsledky soutěže nejlepších energetických projektů Energy Globe Award ČR dnes večer v Praze vyhlásili její organizátoři.

Vítězná obec uskutečnila i další projekty. Bylo vyměněno veřejné osvětlení, z místní bioplynové stanice jsou zdarma vytápěny objekty obce. Nyní se dokončují skleníky na pěstování zeleniny. Obci mají přinést 30 až 35 nových pracovních míst. První rajčata zde mají vysadit již 10. října.

Letošního ročníku soutěže, kterou v tuzemsku dlouhodobě pořádá energetická společnost E.ON, se účastnilo 307 projektů z celého Česka. O celkovém vítězi i vítězích pěti dílčích kategorií rozhodla v on-line hlasování veřejnost. Haňovice kromě celkového vítězství ovládly také kategorii obec.

Mezi firmami uspěl projekt Hotelu na Farmě ve středočeské obci Choťovice, který je plně energeticky soběstačný. V kategorii stavba pak zvítězila nízkoenergetická dřevostavba nad vodopádem umístěná v historickém centru Telče. Za nejlepší projekt mládeže veřejnost zvolila tým žáků ze Základní školy J.V. Sládka ve Zbirohu, který se věnuje ochraně přírody. Mezi kutily se na první příčce umístil Jaromír März, který projel Šumavu na vlastnoručně sestrojené elektrokolobězce. Dokázal také postavit solární automobil nebo elektrocentrálu na dřevoplyn. Návody následně bezplatně umístil na internet.

Ekologický oskar byl letos v Česku vyhlášen poosmé. Cílem je vyznamenat energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. V minulosti cenu vyhrál například dům vytápěný peckami ze švestek nebo vinařský hotel, který při provozu využívá přebytků tepla, odpadní vody a skleníkové plyny. Loni zvítězilo vzdělávací centrum Tereza, které zajišťuje ekologické projekty pro žáky základních a středních škol.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 6.10.2016

 

Datum uveřejnění: 5. října 2016
Poslední změna: 6. října 2016
Počet shlédnutí: 873