Zprávy z tisku

EK znovu šetří nedovolené argentinské subvence na dovoz bionafty

Brusel 31. ledna (ČTK) - Evropská komise znovu prošetří údajné nedovolené argentinské vládní subvence na dovoz bionafty. Podle dnešního evropského věstníku tak reaguje na prosincovou stížnost Evropské rady pro biopaliva (EBB). Evropská unie v minulosti uvalila na dovoz bionafty z Argentiny vysoké clo, ale jihoamerická země se proti tomuto kroku úspěšně bránila u Světové obchodní organizace (WTO).

 
 

Argentina je spolu s Indonésií hlavním producentem a vývozcem bionafty na světě a bývala hlavním dodavatelem bionafty do EU. EU v roce 2013 uvalila antidumpingová cla na dovoz bionafty z obou zemí s odůvodněním, že údajně vyvážejí do EU bionaftu pod výrobními náklady. Argentina se kvůli tomu obrátila na WTO.

Ta jí dala za pravdu a EU se jejímu rozhodnutí podřídila. Sazby z roku 2013 v září 2017 snížila na 4,5 až 8,1 procenta z 22 až 25,7 procenta.

Věstník uvádí, že komise nyní nalezla dostatek důkazů, aby mohla uznat oprávněnost stížnosti EBB. Argentinští dovozci tak údajně těží z uměle nízkých cen služeb a surovin, jako je sója, zvýhodněných půjček nebo odpouštění daní.

Šetření může trvat až 13 měsíců. Evropská unie je oprávněná zavést už po devíti měsících prozatímní cla, připomněla agentura Reuters.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 1.2.2018

 


Datum uveřejnění: 31. ledna 2018
Poslední změna: 1. února 2018
Počet shlédnutí: 1278