Zprávy z tisku

Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za OZE

Praha 27. září (ČTK) - Domácnosti a firmy budou od příštího roku opět platit poplatky za obnovitelné zdroje energie jako před loňským říjnem. Stát už je plně hradit nebude, oznámili na dnešní tiskové konferenci ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny tak budou odběratelé opět hradit poplatek 599 korun. Podle kabinetu šlo o plošné opatření, které v době příznivějších cen energií není nutné.

 
Foto: Archiv CZ Biom
 

Stát v reakci na vysoké ceny energií od loňského října do konce letošního roku zrušil platbu těchto poplatků pro veřejnost, příspěvek hradila pouze státní kasa. Do zavedení opatření zhruba polovinu příspěvků platil stát, druhou polovinu odběratelé.

"Vzhledem k poklesu cen elektřiny, které jsou v ČR v současnosti sedmé nejnižší v rámci EU, se (vláda) rozhodla vrátit se k vícezdrojovému financování podporovaných zdrojů energie, které v ČR fungovalo do roku 2021. Na dotacích tak stát v příštím roce ušetří 13,43 miliardy korun," uvedl v tiskové zprávě úřad vlády. Nařízení, které dnes vláda schválila, počítá s výdaji z rozpočtu pro příští rok ve výši 9,35 miliardy korun.

Pokud by byly rozděleny platby stejně jako v předchozích letech, platila by průměrná domácnost za energie navíc kolem 1800 korun za rok. "Pokud se jedná o firmy, dochází k navýšení na zákonné minimum, to znamená, tam je to stejné, 490 korun bez DPH (za megawatthodinu), pokud nejsou v rezervačním režimu," doplnil Síkela.

Stanjura řekl, že pro rodiny, které by kvůli tomu měly existenční problémy, existují různé formy sociální podpory jako například příspěvek na bydlení.

Podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) budou celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce asi 36 miliard korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 27. 9. 2023

 


Datum uveřejnění: 28.9.23
Poslední změna: 28.9.2023
Počet shlédnutí: 343