Zprávy z tisku

Do energetické společnosti Nano Energies vstupují noví investoři

Praha 25. června (ČTK) - Do české energetické a technologické firmy Nano Energies vstupují noví akcionáři, investoři Petr Němec a Petr Zahradník. Společně získávají ve společnosti 37,5procentní podíl. ČTK o tom dnes informovala mluvčí firmy Barbora Petrová, cenu transakce neuvedla. Kapitál Nano Energies formou příplatku o vyšší desítky milionů korun podle ní společně navýšili i oba stávající akcionáři Petr Rokůsek a Tomáš Janeček.

 
 

Nano Energies působí na trhu od roku 2008. Firma o sobě uvádí, že prostřednictvím dceřiných společností udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší tak firmám a běžným uživatelům více svobody. Hlavním akcionářem Nano Energies nadále zůstává zakladatel firmy Rokůsek s podílem 37,5 procenta. Janeček má aktuálně ve společnosti podíl 25 procent.

Firma oznámila zájem o vstup strategického partnera na začátku letošního roku, jednání bylo uzavřeno tento týden. Transakce podléhá schválení antimonopolním úřadem. Společnost uvedla, že získané peníze použije na rozvoj technologií, které umožňují flexibilní využití elektřiny a chytré řízení velkých zdrojů i domácností, což v důsledku povede k decentralizaci energetiky. Nový kapitál pomůže i rozšířit divizi obchodování se spotovou elektřinou do nových evropských zemí, uvedla Nano Energies.

"Můžeme přeřadit na výrazně vyšší rychlost, získat nové posily, rozrůst se dál do zemí, které začínají s procesem digitalizace energetiky stejně jako Česko a potřebují experty na energetickou flexibilitu. Chceme se ale také zaměřit na vývoj technologií postavených na umělé inteligenci a posunout se blíže svém cíli, kterým je decentralizace energetiky a chytré sdílení obnovitelných zdrojů," řekl Rokůsek. Od svého vzniku firma vstoupila na několik evropských trhů - jde například o Slovensko, Nizozemsko, Anglii nebo Belgii. Dnes Nano Energies uvedla, že plánuje expanzi na nové trhy ve střední a východní Evropě.

Podle konsolidované výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin stouply společnosti v roce 2018 tržby o 30 procent na 1,1 miliardy korun. Firma se propadla do ztráty asi pět milionů korun, po dosažení čistého zisku 46,3 milionu korun v roce 2017. Novější výsledky nejsou k dispozici.

Petr Němec v roce 2014 spoluzaložil farmaceutickou společnosti Swixx Biopharma. Od roku 2012 je partnerem a investorem ve společnosti Sebre, za kterou stojí domy jako DRN a Palác Špork. V roce 1984 absolvoval práva na Univerzitě Karlově v Praze.

Petr Zahradník je absolventem ekonometrie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy z roku 2010. Po škole se svými obchodními partnery založil firmu zaměřenou na vývoj software pro algoritmické obchodování, kterou dodnes řídí.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25.6. 2020

 


Datum uveřejnění: 26.6.20
Poslední změna: 16.7.2020
Počet shlédnutí: 351