Zprávy z tisku

Devět měst Ústeckého kraje chce společně snížit náklady na likvidaci odpadů

Kadaň (Chomutovsko) 11. dubna (ČTK) - Devět měst v jižní části Ústeckého kraje chce na základě spolupráce snížit náklady na likvidaci odpadů. Cílem je společně najít nového zpracovatele, a tím snížit množství odpadu odvezeného na skládky a zlepšit dopady na životní prostředí. Tím, že města budou vystupovat jako jeden partner, mohla by získat i nižší ceny, řekl dnes novinářům kadaňský starosta Jan Losenický (ODS).

 
Foto: CityofStPete @Flickr.com
 

Na spolupráci se dohodly Kadaň, Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří a Vejprty z chomutovského okresu a z lounského okresu Louny, Žatec, Podbořany a Postoloprty. Celkem mají zhruba 150.000 obyvatel.

Města si loni nechala zpracovat analýzu, kolik odpadu vyprodukují. Za jeden rok odvezou na skládky 65.000 tun komunálního, ale i velkoobjemového odpadu, který už tvoří zhruba polovinu. "Myslíme si, že s těmi odpady se dá dál pracovat. Velkoobjemový se dá rozložit třeba na dřevo a kovy, a to se pak může odvézt dál na zpracování. Tím se ušetří, protože skládkovné je každým rokem dražší," uvedl starosta.

Hledat budou možnosti, jak s odpady efektivně nakládat. Ve hře jsou spalovny, bioplynové stanice i další zpracovatelé. "Potřebujeme najít cestu, jestli odpady spalovat, nějak rozkládat, dotřiďovat, nebo jestli hledat nějaká společná překladiště a vozit je někam mnohem dál, než to vozíme teď, ale zase s lepším dopadem na životní prostředí," řekl Losenický.

Záměr je podle něj na začátku. Zástupce měst čeká v dubnu jednání, kterého se zúčastní také tři významní zpracovatelé odpadů. V plánu je letos ještě několik dalších schůzek, na jejichž základě chtějí aktéři zjistit, jakým směrem se vydat. První výsledky by mohly být zhruba za rok, uvedl starosta.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11. 4. 2023

 


Datum uveřejnění: 11.4.23
Poslední změna: 23.4.2023
Počet shlédnutí: 170