Zprávy z tisku

ČT: ERÚ přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun

Praha 28. prosince (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun. Informovala o tom dnes bez dalších podrobností Česká televize. ERÚ ani ministerstvo průmyslu zatím informaci nepotvrdily. Cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepíše podle ČT místo předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, místopředseda úřadu. Regulační úřad rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů dnes vyšlo ve Sbírce zákonů.

 
 

"Zveřejněním ve Sbírce zákonů nabylo nařízení vlády účinnosti a doufám, že Energetickému regulačnímu úřadu tak už nic nebrání vypsat cenové rozhodnutí na výplatu podpory pro podporované zdroje energie," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Kabinet nařízení schválil minulý týden.

"EEÚ nechával svým postupem mimo zákonné mantinely v nejistotě přes dvě desítky tisíc příjemců podpory. Pokud by v příštím roce státem garantovanou podporu ERÚ nevypsalo, hrozil by většině těchto společností krach," uvedl výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Prezident a vláda by se podle něj měli zabývat situací ve vedení ERÚ a přijmout taková opatření, aby se již podobná krizová situace neopakovala.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace ERÚ vydal cenové rozhodnutí, které podle zákona vydat má. "Ale v každém případě je dobře, že se to nakonec podařilo, byť bylo třeba splnit různé, z našeho pohledu nesmyslné požadavky ERÚ," dodal mluvčí asociace Miloš Cihelka.

Energetický regulační úřad již dříve uvedl, že vypíše podporu pro existující zdroje. "Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ale ty informace nemáme," uvedl minulý týden mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Pokud podle něj v budoucnu Evropská komise prohlásí, že měla být podpora obnovitelným zdrojům mezi lety 2006 a 2012 posuzována jako nová, bude cenové rozhodnutí vlastně neplatné. Podporu ale ERÚ nevypíše pro zdroje, které se budou připojovat v příštím roce, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise.

V pracovním návrhu cenového rozhodnutí úřad výslovně napsal, že má jít o podporované zdroje energie, přičemž podpora "se považuje za existující". "Stejně jako je poskytovatel veřejné podpory odpovědný za její poskytnutí či neposkytnutí, tak je i její příjemce odpovědný za její čerpání, a to i v případech, kdy se jedná o nedovolenou veřejnou podporu," dodává v rozhodnutí úřad.

ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok vyplacena podpora nebude, protože by tím překročil zákon. Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra Mládka mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 30.12.2015 


 


Datum uveřejnění: 28. prosince 2015
Poslední změna: 30. prosince 2015
Počet shlédnutí: 866