Zprávy z tisku

ČSÚ: Cena palivového dříví ve 2. čtvrtletí klesla o 27,5 procenta

Praha 13. září (ČTK) - Cena palivového dříví v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 27,5 procenta na 434 korun za metr krychlový. Je to nejniží cena od roku 2011, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy jsou důvodem poklesu hlavně aktuální problémy s přemnoženým kůrovcem.

 
Foto: Antranias@Pixabay.com
 

Už za celý loňský rok jehličnaté a listnaté dříví meziročně zlevnilo o 15,8 procenta. "Cena klesla nejvýrazněji minimálně v tomto desetiletí. Za citelný propad může pokles cen jehličnatého dříví, zejména smrkového, méně pak borovicového a modřínového. Jehličnaté dříví zlevnilo loni meziročně o 17,6 procenta. Listnaté dříví, dubové a bukové, naopak zdražilo, meziročně o tři procenta," uvedl Kovanda.

Státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil kvůli kůrovcové kalamitě těžbu dřeva o třicet procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových. Těžba jen kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,71 milionu metrů krychlových.

"Kůrovcová kalamita gradovala kvůli extrémně suchému a teplému počasí v roce 2018. Napadené dřevo se nuceně kácí, což zvyšuje jeho nabídku na trhu. Zaplavení trhu tímto dřevem pak způsobuje pokles jeho ceny," doplnil Kovanda.

Nejdříve se podle něj kácení kůrovcem napadených stromů týká smrků, které jsou přemnoženým kůrovcem zasaženy nejvíce, částečně ovšem také borovic nebo jasanů. "Cena listnatého dříví, dubového a bukového, ovšem stagnuje, nebo roste i za této situace, neboť jeho vlastníci jej kvůli zaplavení trhu zejména smrkovým dřevem nechtějí na trh dodávat, aby jej zbytečně neprodávali pod cenou. To tedy v jisté míře omezuje dostupnost listnatého dříví," doplnil analytik.

V době stále ještě zdražujících energií v čele s elektřinou podle něj představuje zlevňující palivové dříví z hlediska mnohých domácností stále atraktivnější alternativu, například pro krbové vytápění či topení dřevokotlem.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13. 9. 2020

 


Datum uveřejnění: 13.9.20
Poslední změna: 4.1.2021
Počet shlédnutí: 101