Zprávy z tisku

ČR a Jordánsko chtějí spolupráci v energetice i dalších oblastech

Ammán/Praha 25. února (ČTK) - Zástupci České republiky a Jordánska se shodli na spolupráci ve více oblastech, včetně energetiky, těžby nerostných surovin, železniční dopravy, stavebnictví či podpory malého a středního podnikání. Informovalo o tom české ministerstvo průmyslu a obchodu po prvním společném zasedání Česko-jordánské komise pro ekonomickou spolupráci. To dnes v Ammánu skončilo podpisem závěrečného protokolu.

 
 

"Jsem přesvědčena, že máme velmi dobrý základ pro rozvoj naší průmyslové, ekonomické a hospodářské spolupráce s Jordánskem, a to hlavně v oblasti energetiky," uvedla po podpisu ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Česká republika v září na základě vzájemné dohody vyšle do Jordánska speciální energetickou obchodní misi. Jejím hlavním cílem bude rozvoj vzájemné ekonomické spolupráce v oblasti výměny zkušeností a informací pro budování a provoz solárních a větrných elektráren.

"Jordánsko má pro využívání energie z obnovitelných zdrojů téměř ideální geografické podmínky. Kromě častých větrů má i 320 slunečních dní za rok," upozornila Nováková. Podle současné vládní strategie má v Jordánsku do roku 2025 pocházet deset procent produkce elektřiny právě z obnovitelných zdrojů.

Jordánsko je podle ministerstva pro Českou republiku zajímavým mimoevropským obchodním partnerem s vysokým hospodářským potenciálem do budoucna. V loňském roce činil export z Česka do Jordánska 51,4 milionu dolarů (přes miliardu Kč).

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 27.2.2019

 


Datum uveřejnění: 27.2.19
Poslední změna: 27.2.2019
Počet shlédnutí: 3147