EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

Čína a Indie nejoblíbenější pro investice do obnovitelných zdrojů

Londýn 16. května (ČTK) - Čína a Indie překonaly Spojené státy a staly se nejoblíbenějšími zeměmi pro investice do obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z indexu atraktivity zemí pro obnovitelné zdroje energie, který sestavuje britská společnost Ernst & Young. Celkem index zahrnuje 40 zemí po celém světě.

Photo credit: Ville Miettinen @Flick.com

Spojené státy, které v hodnocení v předchozím roce skončily první, se propadly až na třetí místo kvůli změně energetické politiky pod vedením nového prezidenta Donalda Trumpa. Trump vydal několik nařízení omezujících politiku v oblasti klimatických změn předchozí vlády. Mimo jiné chce oživit americký uhelný průmysl a nařídil přezkoumat plán čisté energie, který vyžaduje, aby státy snížily emise oxidů uhlíku z elektráren.

Čína naopak letos oznámila, že do roku 2020 utratí 363 miliard USD (8,7 bilionu Kč) za rozvoj kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů. Indická vláda představila plány na zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů do roku 2022 o 175 gigawattů.

Čtvrté místo v žebříčku patří Německu a pětici nejatraktivnějších uzavírá Austrálie. Z dalších evropských zemí skončila Francie osmá a Británie desátá. Británie si sice o čtyři příčky polepšila a vrátila se mezi nejatraktivnějších deset zemí, podle analytiků je však důvodem z velké části i propad zemí, které loni byly před ní, napsala agentura Reuters.

Propad v indexu zaznamenaly zvláště Brazílie, Jihoafrická republika a Egypt. Kromě Británie si polepšily Austrálie, Japonsko, Jordánsko a Pákistán. Nově se v žebříčku objevily Kazachstán, Panama a Dominikánská republika.

"Pohyby v indexu ilustrují vliv politiky na investice a rozvoj obnovitelných zdrojů energie - jak vliv pozitivní, tak škodlivý," komentoval zprávu vedoucí týmu sestavujícího index Ben Warren. Podpůrná politika a dlouhodobá vize jsou podle něj důležité pro budoucnost čisté energie. Dodal rovněž, že sektor s obnovitelnou energií se začíná uvolňovat díky propracovanější technologii, nižším nákladům a pokročilejším bateriím.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 17.5.2017

 

Datum uveřejnění: 16. května 2017
Poslední změna: 17. května 2017
Počet shlédnutí: 426


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server