Zprávy z tisku

ČEZ v Tušimicích instaluje bateriový systém za desítky milionů

Kadaň (Chomutovsko) 29. května (ČTK) - V areálu elektrárny Tušimice na Chomutovsku bude v létě nainstalován velkokapacitní bateriový systém pro ukládání energie. Pilotní provoz zařízení by měl začít koncem roku. Firmy ČEZ a ČEPS ho využijí ve výzkumném projektu BAART k testování podpůrných služeb pro stabilizaci energetické soustavy. Hlavním investorem bude ČEZ, náklady jsou desítky milionu korun, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

 
 

"Projekt BAART by měl otestovat provozní režimy bateriových systémů akumulace energie včetně pilotního provozu pro regulaci frekvence. Regulace frekvence spočívá ve změně výkonu elektrárenského bloku v závislosti na odchylce frekvence od zadané hodnoty," uvedl Schreier. Díky tomu je možné systémově řídit stabilitu přenosové soustavy. Nároky na řízení stability soustavy se v posledních letech zvyšují především kvůli rozvoji obnovitelných zdrojů, které způsobují výkyvy energetických toků a tím stabilitu soustavy zhoršují.

Zařízení za desítky milionů korun v areálu tušimické elektrárny by mělo mít životnost nejméně deset let. Instalováno bude na prostranství, kde při komplexní obnově elektrárny stála záložní plynová kotelna pro vytápění Kadaně. Investorem technologie bateriového úložiště je ČEZ, ČEPS bude hradit náklady na službu regulace frekvence v pilotním provozu.

Nový projekt dá moderní využití další části rozsáhlého areálu elektrárny. V Tušimicích také vzniká centralizované datové úložiště pro celou Skupinu ČEZ, které nahradí firemní datová centra.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 29.5.2019

 


Datum uveřejnění: 3.6.19
Poslední změna: 3.6.2019
Počet shlédnutí: 1551