Zprávy z tisku

ČEZ připravuje další snížení energetické náročnosti výroby elektřiny

Praha 20. září (ČTK) - Energetická skupina ČEZ plánuje v souvislosti s válkou na Ukrajině další snížení energetické náročnosti své výroby elektřiny. Za 15 let ČEZ snížil spotřebu výroby o deset procent, v následujících letech chce pokračovat, díky tomu předpokládá úhrnné úspory a přidanou výrobu v řádu tisíců megawatthodin ročně. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier.

 
Foto: ColiN00B@Pixabay.com
 

ČEZ v dalších měsících chystá sérii úsporných opatření ve všech typech výrobních zdrojů. Kromě opatření zaměřených na vyšší efektivitu výroby se zaměřuje také na snižování vlastní spotřeby. V jednotlivých provozech se tak například mění svítidla za úspornější LED zářivky. Mění se také ventily topných těles, které přinášejí úspory díky lepší regulaci topení. Firma snižuje počet osvětlených prostor a omezuje provoz klimatizací v netechnických místnostech.

"V jaderných elektrárnách přináší úspory série čerstvě dokončených i připravovaných modifikací. Jednou z aktuálně dokončených je optimalizace provozu čerpadel pro dopravování vody do chladicích věží v nejaderné části temelínské elektrárny, která využívá moderních metod na zpracování velkých dat a tím zlepšuje ekonomii provozu," uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

V Temelíně také počítají s navýšením výroby až o 6000 MWh ročně díky zmodernizované blokové výměníkové stanici na druhém bloku. Podobný nárůst by měla dodat identická modernizace na prvním bloku v letech 2023 a 2024.

V Tušimicích se díky rekonstrukci osvětlení v hale čističky chladicí vody sníží v této části elektrárny spotřeba minimálně o 20 procent. Sérii úsporných patření připravuje provoz Energotrans v Mělníku, do dvou let bude například hotova optimalizace a regulace teplovodního vytápění v celém areálu. Investice za 12 milionů korun přinese roční úspory na teplu šest milionů korun.

V obnovitelných zdrojích chce ČEZ vedle rozvojových plánů s cílem vybudovat nové ekologické elektrárny o výkonu 6000 MW hledat další rezervy. Největší objem vnitřních úspor slibují modernizované vodní elektrárny, které jsou díky efektivnějšímu provozu nových oběžných kol turbín a generátorů schopné přeměnit stejné množství vody v objem vyrobené elektřiny vyšší až o čtyři procenta. Hotovo je z velkých elektráren na Lipně, Slapech a Kamýku, připravuje se modernizace Orlíku a Štěchovic.

Hlavní potenciál vidí ČEZ v následujícím období ve fotovoltaice. Efektivní nasazení na míru šitých panelů do správných lokalit eliminuje ztráty na výrobě v řádu jednotek procent, což při tisících MW výkonu přinese získání tisíců GWh vyrobené bezemisní elektřiny navíc, uvedl mluvčí.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20. 9. 2022

 


Datum uveřejnění: 20.9.22
Poslední změna: 22.9.2022
Počet shlédnutí: 251