Zprávy z tisku

Českou republiku trápí špatný vzduch. V Ústeckém kraji byla vyhlášena smogová situace

Kvůli špatným rozptylovým podmínkám byla v Ústeckém kraji vyhlášena smogová situace. "Na některých stanicích reprezentativních pro uvedené území překročil čtyřiadvacetihodinový klouzavý průměr koncentrací polétavého prachu PM10 informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový ve dvou po sobě následujících dnech," uvedl ČHMÚ.

 
 

Špatné ovzduší je i na dalších místech Česka, nejhůře je postižen Moravskoslezský kraj, kde byla smogová situace vyhlášena už v pondělí v oblasti Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka. Dnes se tam situace ještě zhoršila, průměrné denní koncentrace prašného aerosolu na některých místech dosáhly až 121 mikrogramů na metr krychlový.

V Olomouckém kraji je nejhorší situace na Prostějovsku, kde měřicí přístroje ukazují dvojnásobné překročení limitu, který je stanoven 50 mikrogramů na metr krychlový. Naopak na Přerovsku, kde jsou tyto problémy nejčastější, je zatím situace podle meteorologů uspokojivá. Limity jsou však překročeny také v Jeseníku a v Olomouci.

Se smogem se dnes potýká i Brno, zejména jeho střed, a Mikulov. V obou městech byly výrazně překročeny čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu. Situace ale zatím není tak vážná jako na střední a severní Moravě. Nejvyšší koncentrace naměřili meteorologové v Tuřanech, kde dnes v 08:00 zaznamenali 99,4 mikrogramu. Situace se tam zhoršuje a lze předpokládat, že koncentrace překročí dvojnásobek limitu. V Mikulově se také situace zhoršuje. O půlnoci dosáhly koncentrace 76 mikrogramů na metr krychlový, zatímco dnes v 07:00 byly již na 81,8 mikrogramu.

Na Vysočině má kvůli inverzi zhoršenou kvalitu ovzduší Jihlava a Třebíč. Měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Jihlavě dnes vykázala dvojnásobné překročení čtyřiadvacetihodinového imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový.

Více než dvojnásobné překročení denního imisního limitu vykazuje všech sedm měřicích stanic v Plzni. Průměrné denní koncentrace prašného aerosolu se dnes ráno pohybovaly od 97 do 123 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší koncentrace naměřili meteorologové na stanici v Plzni - Slovanech. Dnes v 08:00 zaznamenali 123 mikrogramů, v Plzni - Doubravce 117,2 mikrogramu.

V Karlovarském kraji je nejhorší situace v Chebu, kde byla dnes po 8:00 naměřena průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu 106,5 mikrogramu na krychlový metr. Aktuální hodinová koncentrace byla 131 mikrogramů. Znečištění roste i v Karlových Varech, kde celodenní průměr byl dnes ráno 100,3 mikrogramu na metr krychlový vzduchu a hodinový dosahoval 116 mikrogramů. Situace se rychle zhoršuje i v Sokolově, kde byl 24hodinový průměr sice "jen" 93,8 mikrogramu, ale hodinový dosahoval 146 mikrogramů.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, malé děti a starší lidé by se venku měli v období smogové situace zdržet zvýšené fyzické zátěže. U dospělých bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

Vedení Ústeckého kraje požádalo řidiče aut, aby pokud možno nevyjížděli, a obyvatele a podnikatele v postižených místech, aby minimalizovali množství škodlivin vypouštěných do ovzduší.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 23.1.13
Poslední změna: 23.1.2013
Počet shlédnutí: 245