Zprávy z tisku

Česko je 16. nejlepší energetikou světa, polepšilo si o pět míst

Praha 2. října (ČTK) - Česko je 16. nejlepší energetikou světa, proti loňsku si polepšilo o pět míst. Vyplývá to z hodnocení Světové energetické rady (The World Energy Council - WEC), na které ČTK upozornil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Žebříček World Energy Trilemma měří tři základní parametry - energetickou bezpečnost, udržitelnost a cenovou dostupnost energií.

 
 

První místo v něm letos obsadilo Švýcarsko, následuje Švédsko a Dánsko. Ze sousedních zemí ČR je Rakousko sedmé, Německo deváté a Slovensko 23. Nejlepší neevropskou zemí je na desátém místě ze 128 národních energetik Nový Zéland.

"Česká republika získala relativně vysoké skóre ve všech hodnocených dimenzích. Nechali jsme za sebou celou řadu významných západoevropských ekonomik a na USA ztrácíme pouhou setinu bodu. Pozitivně jsou vnímána uskutečněná opatření s vlivem na energetickou nezávislost, účinnost a čistotu ovzduší. Nicméně stále existuje prostor pro rychlejší zavádění nízkouhlíkových technologií výroby energie," uvedl prezident SOCR ČR Tomáš Prouza.

Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák míní, že aby Česko mohlo být v žebříčku ještě výš, potřebuje zabrat v rozvoji udržitelných řešení v energetice. "Právě v této kategorii se Česko propadlo až na 40. místo. Česká energetika se potřebuje zbavil závislosti na spalování uhlí. Nejrychlejším a ekonomicky nejvýhodnějším je budování obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny. Rozvoj čisté energetiky by měl jít ruku v ruce s využitím potenciálu zvyšování energetické účinnosti a dalších součástí moderní energetiky," řekl dnes ČTK.

Světová energetická rada je akreditovaná OSN jako celosvětový energetický orgán. Je největší celosvětovou oborovou organizací s více než 3000 členskými organizacemi z více než 90 zemí, které reprezentují celé energické spektrum. Patří mezi ně vlády, soukromé a státní firmy, akademické organizace, nevládní organizace a další zainteresované objekty v energetice. Byla založena v roce 1923 v Londýně.

Prvních 20 pozic letošního žebříčku World Energy Trilemma:

1. Švýcarsko
2. Švédsko
3. Dánsko
4. Velká Británie
5. Finsko
6. Francie
7. Rakousko
8. Lucembursko
9. Německo
10. Nový Zéland
11. Norsko
12. Slovinsko
13. Kanada
14. Nizozemsko
15. USA
16. Česko
17. Uruguay
18. Španělsko
19. Maďarsko
20. Itálie

Zdroj: WEC

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 2.10.2019

 


Datum uveřejnění: 2.10.19
Poslední změna: 7.10.2019
Počet shlédnutí: 325