Zprávy z tisku

Ceny emisních povolenek letí dolů, celému trhu prý hrozí krach

Ceny emisních povolenek na evropském trhu se dnes propadly na nové rekordní minimum zhruba sedm eur za tunu. Pokračuje tak panický výprodej vyvolávaný strachem z ekonomické recese v Evropě. Za celý týden ceny povolenek ztratily přes 25 procent hodnoty a od června zhruba 60 procent. Podle analytiků hrozí celému trhu úplný krach.

 
 

Dnes dopoledne cena spadla na 6,98 eura (asi 180 korun), později se pohybovala kolem 7,05 eura. Kredity OSN na emise oxidu uhličitého, které pocházejí z akreditovaných projektů snižování emisí v rozvojových zemích, spadly dnes o 15 procent na rekordních 4,60 eura za tunu.

Analytici podle agentury Reuters považují v této situaci evropský trh emisí už za zcela bezvýznamný pro politiku snižován emisí, kvůli níž v roce 2005 vznikl. Minimální úroveň, která nutí výrobce ke snižování emisí, se odhaduje na 20 eur za tunu.

Evropská komise rozdělila mezi členské země emisní kvóty, po jejichž překročení se musí kupovat povolenky, podle předpokladů stabilního ekonomického růstu, Evropa se však zřejmě v nejbližší době propadne do recese a někteří ekonomové radí připravit se na desetiletí útlumu. Emisních povolenek tak bude na trhu stále větší přebytek, což bude bez zásahu shora jejich ceny srážet dál dolů.

Nynější propad cen emisních povolenek na nové rekordy je podle analytiků pro trh další z řady ran, z té nynější se však bude vzpamatovávat už jen velmi těžko. Pověst trhu v minulosti podkopávaly daňové podvody, krádeže, opakované cenové propady a sporné přínosy pro životní prostředí.

Dnešní Lidové noviny uvedly že pokud evropská ekonomika nezačne v nejbližších letech opět růst, bude se Česko muset zřejmě smířit s výnosem z emisních povolenek v letech 2013 až 2020 jen okolo 70 miliard korun. To bude o zhruba o polovinu méně, než ještě v září odhadovalo ministerstvo životního prostředí, jehož prognóza počítala s prodejní cenou 20 eur.

Podle pravidel EU musí být polovina výnosů zemí z prodeje povolenek určena na projekty zaměřené na snižování emisí skleníkových plynu. Zbývajících 50 procent mohou vlády členských zemí použít podle svého uvážení. Česká vláda chce část povolenek dát energetickým firmám bezplatně výměnou za investice do ekologických opatření, zbytek si firmy musí koupit.

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 27. listopadu 2011
Poslední změna: 27. listopadu 2011
Počet shlédnutí: 215