Zprávy z tisku

Cena elektřiny i plynu bude dál klesat, krize pomalu končí, shodli se experti

Brno 22. února (ČTK) - Energetická krize, která začala loni v létě raketovým růstem cen elektřiny a plynu, pomalu končí, ceny elektřiny i plynu budou nadále pozvolna klesat. Shodli se na tom ekonomové i odborníci na energetiku na 18. ročníku konference Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě, která se dnes uskutečnila v Brně.

 
Foto: analogicus@Pixabay.com
 

Mezi přednášejícími převažoval mírný optimismus. Zároveň ale upozornili na to, že se podobná krize může opakovat.

Krize totiž podle nich nebyla spojena pouze se začátkem války na Ukrajině a panikou z nedostatku plynu v Evropě, jak upozornil místopředseda představenstva společnosti ČEPS Svatopluk Vnouček. "Dalším faktorem bylo nejhorší sucho v Evropě za posledních 50 let, které snížilo výrobu energie ve vodních elektrárnách, a nízká kapacita v jaderných elektrárnách ve Francii," uvedl Vnouček. Zároveň upozornil, že současně s odklonem od uhlí je třeba posilovat energetickou soběstačnost České republiky.

Klíčová je podle odborníků v tomto ohledu dostavba jaderných zdrojů včetně malých modulárních reaktorů, zajištění výstavby obnovitelných zdrojů energie a bateriových úložišť a zavedení mechanismu, který pomůže vyrovnávat výkyvy při výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů - tedy z větrných a solárních elektráren.

Podle Martina Hájka, ředitele Teplárenského sdružení ČR, potřebuje Česká republika zejména nový energetický zákon, ne pouze novely toho současného. "Vláda jde cestou salámové metody a záplatuje starý zákon. Ač má například komunitní energetika obrovskou politickou podporu, novela postrádá záchranné brzdy a bezpečnostní mechanismy. To představuje riziko návratu takzvaných energošmejdů, kterých jsme se nyní už téměř zbavili," uvedl Hájek.

Podle Davida Kučery ze společnosti PXE budou ceny plynu i elektřiny dál postupně klesat. "Energetická krize se zdá být překonána, ceny se postupně vrátí k normálu. Energetický trh se ale do budoucna vlivem masivních investic změní," konstatoval Kučera.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 160 eurům (asi 3790 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila pod 59 eur (zhruba 1398 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem, který činí pro letošní rok 6050 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3025 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22. 2. 2023

 


Datum uveřejnění: 22.2.23
Poslední změna: 26.2.2023
Počet shlédnutí: 174