Zprávy z tisku

Budoucnost automobilového průmyslu je v elektřině. Vláda projedná akční plán, který otevře dveře pro čistou dopravu

Vláda by měla během dnešního zasedání projednat zásadní dokumenty Memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR a Akční plán o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR "Český automobilový průmysl 2025", které otevírají českému automobilovému průmyslu, a především majitelům vozů k elektromobilům nebo autonomnímu řízení. Postupný růst automobilů s elektrickým pohonem je klíčem ke snížení naší závislosti na dovozu ropy i zlepšení ovzduší ve městech.

 
 

„Ministr průmyslu Jiří Havlíček předloží dnes vládě materiál, který přináší českému automobilovému průmyslu klíčový impuls, který nastartuje inovace v oblasti elektromobility. Český průmyslu tak bude moci držet krok s předními světovými automobilkami. Pokud se do praxe prosadí opatření v podobě financích nástrojů nebo daňových úlev, získají klasické vozy se spalovacím motorem čistou konkurenci i na našich silnících,“ komentuje materiál ministerstva průmyslu Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Akční plán o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR "Český automobilový průmysl 2025“ obsahuje návrhy analýz opatření, které mohou rozhýbat trh s elektromobily v Česku. Jde například o:

  • možnosti přímé podpory nákupu elektromobilů vč. podpory pro fyzické osoby a možné zdroje financování,
  • možnosti zavedení dlouhodobé daňové nebo jiné provozní úlevy pro provoz elektromobilů,
  • možnosti, jak centrální orgány státní správy mohou legislativně i nelegislativně motivovat města, aby umožnila zvýhodněný provoz elektromobilů ve městech (zejm. zřízení nízkoemisních zón s umožněním vjezdu elektromobilů, zvýhodněné parkování, přístup do „rychlých“ pruhů vymezených pro autobusy).
  • podporu budování nabíjecích míst pro elektromobily

„Elektromobilita nabízí bezkonkurenční řešení, které může zbavit evropskou dopravu závislosti na importu ropy. Neprodukuje emise, je čistá a bez hluku spalovacích motorů. Aby byla naplněna očekávání z čisté elektromobility, musí být splněna podmínka nezávislosti na fosilních palivech i v případě zdroje elektřiny pro e-mobilitu,“ dodává Martin Sedlák.

Portál Obnovitelně.cz ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu připravil infomateriál, který představuje aktuální světové trendy v šetrné dopravě. Dokument Šance pro čistou dopravu – elektromobily na vzestupu shrnuje klíčové výhody e-mobility.

Elektromobilita znamená:

  • nezávislost: celkové výdaje EU za import ropných produktů překračují 215 miliard eur ročně. Ty mizí mimo jiné v politicky nestabilních zemích.
  • čisté prostředí: doprava hnaná spalovacími motory je jedním z největších zdrojů emisí oxidu uhličitého a skleníkových plynů v Evropě. Emise CO2 za celý životní cyklus elektromobilu jsou až 3x nižší než u benzínových vozů
  • benefity: celkový účet EU za import fosilních paliv pro dopravu by mohl promocí rozvoje elektromobility do roku 2030 klesnou o 58 až 83 miliard eur a celková kvalita ovzduší se zlepší snížením škodlivých částic o 73–95 % do poloviny století. Do roku 2030 může navíc díky přechodu na elektrifikovanou dopravu vzniknout až 1,1 milionu pracovních míst.

Infomateriál je dostupný zde.

Emise oxidu uhličitého pro životní cykly automobilů s různým typem pohonu:

(zdroj: eea.europa.eu)

Zdroj: Tisková zpráva Obnovitelně.cz a Aliance pro energetickou soběstačnost 25.9.2017

 


Datum uveřejnění: 25. září 2017
Poslední změna: 25. září 2017
Počet shlédnutí: 1222