Zprávy z tisku

Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu

Brno 9. listopadu (ČTK) - Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu, na jaře 2021 po městě v první etapě rozmístí 1000 sběrných nádob. Určeny budou především pro kuchyňský bioodpad. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Brno jako jedno z mála měst systematicky bioodpad dosud nesváží.

 
 

Brno 9. listopadu (ČTK) - Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu, na jaře 2021 po městě v první etapě rozmístí 1000 sběrných nádob. Určeny budou především pro kuchyňský bioodpad. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Brno jako jedno z mála měst systematicky bioodpad dosud nesváží.

"Pro sběr bioodpadu vždy sloužila poměrně hustá síť 38 sběrných středisek odpadů, případně v některých městských částech mobilním sběr velkoobjemovými kontejnery ve vegetační sezoně. Nyní chceme po celém městě v první fázi rozmístit 1000 hnědých nádob o objemu 240 litrů," uvedl Hladík.

Město začíná oslovovat městské části se žádostí o upřesnění stanovišť, kam konkrétně chtějí nové nádoby na bioodpad umístit. Využita k tomu mají být takzvaná sběrná hnízda, tedy místa, kde už stojí kontejnery pro třídění například plastů či papíru. Těchto "hnízd" je po Brně asi 1400.

Bioodpad bude následně využit v plánované bioplynové stanici, která se v Brně teprve začne stavět. Pokud se sběr bioodpadu bude dařit, Brno počítá s tím, že se síť kontejnerů rozšíří.

Pilotně sběr bioodpadu v Brně už několik let funguje v Masarykově čtvrti, kde je v rodinných domech rozmístěno zhruba 400 sběrných nádob. Hladík uvedl, že jen za loňský rok v nich lidé vytřídili 138 tun bioodpadu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 9. 11. 2020

 


Datum uveřejnění: 9.11.20
Poslední změna: 4.1.2021
Počet shlédnutí: 54