Zprávy z tisku

Brno má plán, jak ušetřit na energiích desítky až stovky milionů

Brno 5. prosince (ČTK) - Brno chce v příštích letech udělat energetická opatření, díky kterým ušetří desítky až stovky milionů korun. ČTK to řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Opatření odhadem za miliardy korun vyplývají z nového akčního plánu pro roky 2019 až 2023. Patří mezi ně například přechod z páry na horkou vodu, instalace dalšího spalovacího kotle, ale také zateplení budov nebo výměna oken.

 
 

Akční plán schválila rada. Navazuje na územní energetickou koncepci. Plán stanovuje, jak dospět k hospodárnému zásobování a nakládání s palivy a energií a zároveň být v souladu s principy udržitelného města. "Opatření jsou řádově za několik miliard korun. Všechno to nejsou investice města, ale poměrně významně investují městské firmy. Nejvíce teplárny a odpadová společnost Sako," uvedl Hladík.

Podle něj plynou z každé investice úspory v různé výši. "Celkově budou ale v řádech desítek až stovek milionů korun," poznamenal Hladík. Město chce přejít z páry na horkou vodu, zasadit se o rozvoj kombinované výroby elektřiny a tepla, instalovat třetí kotel pro spalování odpadů, zaměřit se na obnovitelné zdroje nebo postupně snižovat závislost města na dovážených palivech.

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je plán dalším dokumentem, který deklaruje vizi Brna hospodařit udržitelně a snižovat emise skleníkových plynů. "Nejde jen o papírové teze, ale Brno se tímto směrem opravdu hýbe. Teplárny pracují na výměně zastaralých parovodů za horkovody, u řady budov se vyměňují okna nebo se zateplují, aby byly méně energeticky náročné, u komunikací přibývají záhony a travnaté pásy a občany motivujeme dotacemi k vytváření zelených střech," vyjmenovala Vaňková.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5.12.2019

 


Datum uveřejnění: 5.12.19
Poslední změna: 9.12.2019
Počet shlédnutí: 349