Zprávy z tisku

Brněnská skupina GEEN začala s výstavbou elektrárny

Brno 16. srpna (ČTK) - Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého zahájila v chorvatském městě Gospić výstavbu elektrárny na biomasu, která nese název Energana Gospić 1. Projekt s celkovým výkonem 4,96 MW počítá s investicemi přes 20 milionů eur (522 milionů korun). Dokončení elektrárny by mělo do regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

 
 

Stavebníci už zahájili výkopové a zemní práce. Dodavatelská firma EKOL už také začala s výrobou vnitřní technologie pro elektrárnu. "Od srpna jsme začali s výstavbou nových budov, do kterých do konce listopadu nainstalujeme technologické části. Výkopové práce se nám podařilo realizovat podle harmonogramu. Pokud půjde vše i nadále dobře, počítáme s tím, že koncem příštího roku zahájíme zkušební provoz elektrárny," uvedl generální ředitel skupiny GEEN Holding Aleš Mokrý.

Energana Gospić 1 je další elektrárnou z portfolia GEEN Holding, která bude vyrábět energii z obnovitelných zdrojů. "Pro dodávky biomasy máme zajištěné palivo od dvou dodavatelů a budeme se navíc účastnit tendru v Chorvatských lesích, což by nám mělo dlouhodobě zajistit bezproblémové dodávky paliva a chod elektrárny," uvedl Mokrý.

Dostavba elektrárny by měla regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst. Většinu volných pozic zaujmou Chorvaté, kteří disponují speciálními zkouškami na obsluhu kotlů a dalším potřebným vzděláním. Na součinnost zaměstnanců elektrárny budou dohlížet dva až tři manažeři z Česka. Elektrárna bude napojena také na brněnské dohledové centrum, ze kterého GEEN sleduje a koordinuje všechny své projekty.

Na chorvatském trhu s elektřinou dominují z poloviny vodní elektrárny a s dalšími 42 procenty elektrárny tepelné. "Velké množství vodních elektráren již převážně vyčerpalo tamní potenciál vodního hospodářství, proto se kvůli velkému procentu tepelných elektráren stalo Chorvatsko silně závislé na dodávkách uhlí a plynu. Ani tímto způsobem ale Chorvaté nedokážou pokrýt celou svoji spotřebu. Objem dovážené elektrické energie se pohybuje mezi 25-45 procenty celkové spotřeby," dodal Mokrý.

GEEN General Energy je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v energetice od roku 2009 především v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Cílem skupiny GEEN je provozovat bezpečné energetické portfolio v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelnýchzdrojů. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny, v menší míře se věnuje výrobě elektřiny z dalších zdrojů a technologiím pro uchovávání elektrické energie.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 18.8.2017

 


Datum uveřejnění: 16. srpna 2017
Poslední změna: 18. srpna 2017
Počet shlédnutí: 1145