Zprávy z tisku

Brněnská radnice plánuje stavbu bioplynové stanice v Černovicích

Brno 18. ledna (ČTK) - Brno plánuje výstavbu velkokapacitní bioplynové stanice na biologicky rozložitelný odpad v průmyslové zóně v Černovicích. Stanice by měla ideálně ročně zpracovat až 20.000 tun ročně, mezi který budou patřit zbytky jídla z domácností, školních jídelen, restaurací nebo prošlé potraviny z obchodů. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) město letos zahájí projektové a přípravné práce, aby byla stanice nejpozději v roce 2026 v provozu, uvedl v tiskové zprávě. Navržená kapacita podle něj odpovídá reálným odhadům dostupnosti odpadu.

 
Foto: Leonhard_Niederwimmer@Pixabay.com
 

Ze studie, kterou si nechalo město vypracovat, vyplývá, že bioplynová stanice bude pro zpracování odpadu v Brně a okolí přínosem. Z bioodpadu město získá surový bioplyn, biometan nebo digestát a fugát, které se dají použít jako hnojivo. "Hlavním výstupem bude obnovitelný biometan, který může být alternativou za zemní plyn a mohou ho využívat autobusy MHD či auta na svoz odpadu městské společnosti SAKO. Produkce by měla dosáhnout nejméně 1,4 milionu metrů krychlových za rok," uvedl předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL).

Firma uvažuje, že by bioplynová stanice mohla v budoucnu vyrábět i teplo, chlad a elektřinu, které by zásobovaly průmyslovou zónu a bytové domy v okolí. Vše záleží na příštím rozvoji Černovické terasy.

Dosavadní systém svozu bioodpadu z ulic města se po vybudování bioplynové stanice rozšíří. Studie doporučuje městu zvýšit počty hnědých popelnic na bioodpad ze současných 1000 až na 4000 a nabídnout je majitelům rodinných domů. "Budu prosazovat přidělení biologicky rozložitelných sáčků na bioodpad do každé domácnosti zdarma. Při týdenním svozu odpadu by každá brněnská domácnost měla obdržet minimálně dva sáčky na týden. Některá města u nás už tento systém testují, takže si počkáme na výsledky jejich pilotních programů," uvedl Hladík.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 19. 1. 2022

 


Datum uveřejnění: 19.1.22
Poslední změna: 19.1.2022
Počet shlédnutí: 409