Zprávy z tisku

Brněnská přehrada bude mít novou pojistku o váze 22 tun

Brno 4. května (ČTK) - Brněnská přehrada bude mít novou dvaadvacetitunovou pojistku. Dělníci ji tam osadí ve středu. Přehradní nádrž z roku 1941 poprvé od svého uvedení do provozu prodělává celkovou rekonstrukci systému rychlouzávěru, který je mechanickou pojistkou hráze, uvedla dnes společnost ČEZ v tiskové zprávě.

 
 

Rychlouzávěr zajišťuje mechanické uzavření vodního přivaděče na turbínu při jeho plném průtoku a musí odolat plnému tlaku vody v Brněnské přehradě. Nový 22 tun těžký rychlouzávěr vyrobila společnost ČEZ Energovervis ve své výrobní hale u Jaderné elektrárny Dukovany. Celkové náklady na rekonstrukci jsou přes 10 milionů korun.

Výroba nového zařízení začala v říjnu loňského roku a v listopadu byl vyzvednut původní pětatřicetitunový rychlouzávěr, který byl po 70 letech provozu ve stavu, který neumožňoval jeho další použití. "Vzhledem ke stáří zařízení bylo nutné vyměnit mnoho klíčových komponentů. Museli jsme provést rekonstrukci rychlouzávěru i celého ovládacího hydraulického systému najednou," uvedl Pavel Sirový, specialista realizace projektu ČEZ Energoservis.

Celý kus je vyroben ze dvou segmentů, které byly před samotným transportem smontovány. Transport s rychlouzávěrem vyrazí ve středu 10. května v brzkých ranních hodinách z Dukovan k hrázi přehrady, kam podle předpokladů dojede v osm hodin ráno. Z důvodu omezení maximální nosnosti hráze na 15 tun se musí celá montáž uskutečnit mimo její stavební část za pomocí druhého největšího jeřábu, který je v České republice. Montáž si vyžádá úplné uzavření hráze.

Vodní elektrárna provozovaná společností ČEZ Obnovitelné zdroje ročně vyrobí zhruba sedm milionů kWh elektřiny, což znamená pokrytí celoroční spotřeby necelých tří tisícovek jihomoravských domácností. Vodní turbína o instalovaném výkonu 3,1 MW by po nezbytných zkouškách měla začít opět vyrábět elektřinu pro část Brna a okolí od července 2017.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5.5.2017

 


Datum uveřejnění: 4. května 2017
Poslední změna: 5. května 2017
Počet shlédnutí: 787