Zprávy z tisku

Brňané mohou zdarma získat kompostér, město jich vydá 3000

Brno 13. února (ČTK) - Brno umožní lidem získat na svou zahradu zdarma kompostér, celkem má připraveno 3000 kusů. Ostatní jihomoravská města sice podporují třídění bioodpadu, domácí kompostování už ale méně. V minulosti kompostéry rozdával kromě Brna také Hodonín a Břeclav, ostatní okresní města to zatím neplánují. Vyplývá to z ankety ČTK mezi radnicemi.

 
 

Kompostéry města pořídila nejčastěji za dotace, následně je lidem zapůjčila na zkušební dobu.

"Město Břeclav získalo na pořízení kompostérů v roce 2013 dotaci, celkem jsme pořídili 760 kompostérů o objemu 400, 700 a 900 litrů. Se zájemci byla uzavřena smlouva o výpůjčce na dobu pěti let, potom přešly do vlastnictví žadatele. V průběhu této doby proběhly také monitorovací zprávy, kdy se při kontrole na místě zjišťovalo, jak je s kompostérem nakládáno, jak moc je využíván a také jaká je spokojenost uživatelů," řekla mluvčí radnice Jana Pelcová. I letos chce Břeclav požádat o dotaci na kompostéry, zájem ze strany obyvatel plánuje zjistit pomocí ankety.

V minulosti kompostéry rozdával také Hodonín. "Před více než pěti lety město zapůjčovalo zahrádkářům kompostéry pořízené s dotačními prostředky. V současné době město zapůjčuje popelnice na bio odpad," řekl tiskový mluvčí města Josef Horníček.

Nejvíce kompostérů se dosud rozdalo v Brně. "Město podporuje domácí kompostování, a to formou distribuce dotovaných kompostérů nebo bezplatné zápůjčky, kdy po určité době kompostér přechází do vlastnictví občana," řekla Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu. Od roku 2012 Brno rozdalo nebo za dotovanou cenu prodalo lidem 3990 kompostérů, které nakoupilo za zhruba 3,5 milionu korun. "Letos městská společnost SAKO Brno ve spolupráci s magistrátem poskytne formou zápůjčky zdarma dalších 3000 kompostérů. Zahájení distribuce se předpokládá začátkem března," dodala Loukotová.

Naopak ve Vyškově, Znojmě a Blansku město lidem kompostéry nikdy neposkytovalo, všude ale obyvatelům nabízí popelnice na bioodpad.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13.2.2020

 


Datum uveřejnění: 13.2.20
Poslední změna: 17.2.2020
Počet shlédnutí: 335