Zprávy z tisku

Biologický odpad bude svážet speciální auto

Technické služby Havířov začínají jako jedny z prvních v České republice používat speciální vůz pro nakládání a svoz biologického odpadu (BRKO).

 
 

"Používáním tohoto vozu odpadne hlavě značně fyzicky náročná práce a taky se značně omezí styk našich pracovníků s nepříjemně zapáchajícím odpadem. Počítáme s využitím několika speciálních kontejnerů hnědé barvy, do kterých se bude biologicky rozložitelný odpad ukládat," přiblížil ředitel Technických služeb Havířov Ludvík Martinek.

Na podvozku MAN je umístěna nástavba Novarini, která díky lisovacímu poměru dokáže pojmout až 55 metrů čtverečních bioodpadu. Vozidlo je vybaveno také převracečem nádob a může být využito také na pytlový svoz a tříděný odpad.

"Vozidlo je zvláštní tím, že při svozu tohoto druhu odpadu je schopno pojmout do speciálních nádob až 3600 litrů vzniklých tekutých složek bioodpadu. Díky hermeticky uzavřené nádobě a výpustným ventilům lze zapáchající tekutinu vylít na předem určeném místě a na komunikacích tak nezůstávají nevábné a často zapáchající louže. Navíc s ní nepřijde do styku ani obsluha," uvedl jednatel dodavatelské firmy I-Tec Czech Jiří Vyvial.

Biologický odpad končí na skládce Depos v Horní Suché, kde se z něj vyrobí kompost, který může rekultivovat krajinu.

Zdroj: Havířovský deník

 


Datum uveřejnění: 9. dubna 2010
Poslední změna: 9. dubna 2010
Počet shlédnutí: 558