Zprávy z tisku

Babišova skupina Agrofert koupila Agropol Group

Skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše koupila zemědělsko-potravinářský podnik Agropol Group patřící Jiřímu Malúšovi.

 
 

Vznikne tím největší agro-potravinářská skupina v zemi. Dokončení akvizice dnes oznámil majitel Agrofertu Andrej Babiš, částku transakce odmítl sdělit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže fúzi schválil pod podmínkou, že nový subjekt odprodá celkem sedm firem z obou skupin.

"Spojení obou společností zapadá do strategie skupiny Agrofert s cílem vybudovat silný agrární komplex v České a Slovenské republice, který je schopen konkurovat velkým zahraničním agrárním komplexům, a s cílem být spolehlivým dodavatelem všem obchodním partnerům," uvedl Babiš, podle nějž jím koupená firma ponese i nadále název Agropol Group.

Akvizici dnes ČTK potvrdila také mluvčí Agropolu Jana Kindlová, která však odmítla transakci blíže komentovat. Oficiální vyjádření podle ní vydá firma nejdříve v pátek.

Podle šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny jsou podmínky, kterými úřad fúzi podmínil, nejtvrdší v jeho historii. Všech sedm firem musí skupina prodat jako celek, a to společnosti, která bude nepochybnou konkurencí pro Agrofert. Firmy pochází z pěti krajů: Středočeského, Jihočeského, Plzeňského Ústeckého a Pardubického. Jejich jména, která jsou prý součástí obchodního tajemství, úřad neuvedl. Podle Babiše se však jedná o sklady na plodiny, hnojiva a pesticidy.

O povolení fúze požádal Agrofert loni v říjnu. Následně v listopadu přinesla média informaci, že se transakce neuskuteční a Agropol zůstane i nadále majetkem Jiřího Malúše. Minulý týden spojení schválil slovenský antimonopolní úřad.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby by nový subjekt mohl posílit pozici tuzemských zemědělců vůči velkým zahraničním agrárním společnostem. Podobný názor má i prezident Potravinářské komory Miroslav Toman, podle něhož silná skupina bude mít vedoucí úlohu v českém potravinářském průmyslu.

Čeští zemědělci v minulosti opakovaně kritizovali monopol Agrofertu a Agropolu na sklady. Po sklizni musí totiž obilí uskladnit a část většinou držet i delší dobu, aby počkali na lepší cenu na trhu. Podle již dřívějšího vyjádření potravinářských odborníků sloučení dvou největších tuzemských agropodniků ovlivní nejvíce drůbežářství.

"Vím, že o Agropol měla zájem také německá společnost BayWa. Když já bych měl volit mezi BayWou a Agrofertem, tak bych dal přednost Agrofertu z důvodu, že je to náš kapitál," řekl ČTK Veleba.

Akvizice podle Babiše přináší také změny v řídících orgánech Agropol Group, který doposud vlastnil podnikatel Jiří Malúš. Novým předsedou představenstva společnosti se stal současný ředitel pro strategii a člen představenstva Agrofertu Josef Mráz, který byl navíc pověřen řízením společnosti a její postupnou integrací se skupinou Agrofert. Členy představenstva jsou nově Jan Stoklasa a Leoš Chalupa, který naposledy působil ve funkci generálního ředitele společnosti Agropol Group.

Skupina Agrofert, jež podniká v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu, ale také prodeji pozemní techniky, dosáhla loni podle aktualizovaných údajů nekonsolidovaných tržeb 144 miliard korun. Čistý zisk společnosti v roce 2007 činil 861,25 milionu korun. Společnost ovládala na konci roku 2007 plně či částečně asi 170 podniků v ČR, na Slovensku, ale například také v Německu.

Do portfolia společnosti patří chemičky Lovochemie Lovosice, Synthesia Pardubice či Duslo Šala. Ze zemědělských podniků Agrofert vlastní například Agroservis Znojmo, či podniky ZZN. V potravinářském průmyslu druhou největší tuzemskou pekárnu Penam, Kostelecké uzeniny či mlékárnu Olma.

Agropol Group předloni dosáhl zisku 405,8 milionu korun, výsledky loňského hospodaření zatím firma nezveřejnila. Celkový obrat firmy v roce 2007 dosáhl 14,1 miliardy korun. Agropol vyrábí krmné směsi pro hospodářská zvířata, řepkový olej a metylester řepkového oleje, provozuje výkrmny drůbeže a zpracovatelské podniky na výrobu potravin z drůbežího masa pod značkou Vodňanské kuře. Spravuje také obilní sila, obchoduje s obilovinami, olejninami a hnojivy.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 2.4.09
Poslední změna: 4.4.2009
Počet shlédnutí: 447