Zprávy z tisku

Asociace: Důvody pro nevypsání podpory zelené energii neexistují

Praha 17. srpna (ČTK) - Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES) a Solární asociace nesouhlasí s názorem předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE). Uvedly to dnes ve společné tiskové zprávě. Vitásková na dnešní tiskové konferenci uvedla, že ERÚ vypíše podporu pro většinu OZE v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Podle asociací ale důvody pro nevypsání podpory neexistují.

"Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by komise shledala, že je tato podpora neslučitelná s vnitřním trhem unie. To vyplývá i z textu cenového rozhodnutí o vypsání podpory z prosince loňského roku. Nic takového však není projednáváno a komise ani nic podobného České republice nesdělila," uvedl ředitel AliES Martin Sedlák.

Náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská v úterý uvedla, že podle informací ministerstva z Evropské komise by notifikační rozhodnutí pro zdroje uvedené do provozu od 1. ledna 2016 měla být vydána nejpozději do konce srpna. Notifikační rozhodnutí pro tzv. staré OZE pak nejpozději do konce září. Komise podle ní situaci v ČR pečlivě sleduje a chce předejít problémům.

Podle ředitelky Solární asociace Veroniky Hamáčkové udělalo ministerstvo průmyslu během jednání s Evropskou komisí pro stabilizaci obnovitelných zdrojů energie v Česku maximum. "Tento moderní obor se však u nás bude moci dále rozvíjet pouze v případě, že se podaří stabilizovat také situaci na ERÚ. Nejistota, kterou svými kroky předsedkyně ERÚ vyvolává, ohrožuje využití místních čistých zdrojů energie," dodala Hamáčková.

Vitásková již dříve uvedla, že považuje vyplácení dotací bez notifikace za nezákonné. ERÚ proto odmítal rozhodnutí řadu měsíců vydat i loni, nakonec tak učinil až po nařízení vlády v závěru roku. Předsedkyně ERÚ dnes uvedla, že cenové rozhodnutí pro obnovitelné zdroje pro příští rok úřad plánuje vydat do konce září.

 

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 17. 8. 2016

 

Datum uveřejnění: 18. srpna 2016
Poslední změna: 18. srpna 2016
Počet shlédnutí: 916