Zprávy z tisku

Aktivisté organizují na Kolínsku přednášky, chystají i protest

Veltruby (Kolínsko) 30. června (ČTK) - Aktivisté z hnutí Limity jsme my organizují u Veltrub na Kolínsku přednášky, chystají i protest proti elektrárnám spalujícím uhlí včetně nedaleké chvaletické elektrárny. Na akci zvanou Klimakemp, která potrvá do neděle, dnes přijelo kolem stovky účastníků, pořadatelé jich čekají přibližně 600, řekl ČTK za organizátory Radek Kubala.

 
 

Chvaletickou elektrárnu podle Kubaly berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity a právě například elektrárna Chvaletice žádá o výjimku z emisních limitů platných od roku 2021. "Naším cílem je co nejrychlejší přechod na využívání obnovitelných zdrojů," uvedl Kubala.

Dnes ještě pokračovala stavba kempu, oficiální program začal odpoledními přednáškami, jejichž tématem jsou například změna klimatu, energetika a další ekologická témata. Přednášet bude mimo jiné německý vědec Conrad Kunze, který se zabývá demokratizací energetiky. Každý večer se také bude konat panelová debata na jedno z témat.

Během svátkem prodlouženého víkendu jsou naplánované protesty proti těžbě a spalování uhlí. Organizátoři během takzvaných akčních dnů chystají různé formy nenásilných protestů za konec doby uhelné. V pátek se od 10:00 koná ohlášená demonstrace proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice.

Předchozí dva ročníky Klimakempu se konaly v severních Čechách, konkrétně u obcí Horní Jiřetín a Louka u Litvínova. Někteří účastníci loňského protestního pochodu nečekaně vnikli do lomu Bílina. Pokuty za vniknutí do lomu uložil Báňský úřad a za přestupky litvínovský městský úřad. Severočeské doly budou vymáhat soudní cestou škodu, kterou podle těžařů aktivisté způsobili. Škodu vyčíslili na 661.473 korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 30.6.2019

 


Datum uveřejnění: 30.6.19
Poslední změna: 3.7.2019
Počet shlédnutí: 237