Zprávy z tisku

Agrofert se za 20 let rozrostl v kolos čítající přes 200 firem

Vizitka společnosti Agrofert Holding (jeho vlastník Andrej Babiš dnes řekl, že jeho nástupcem v čele představenstva by se v případě Babišova vstupu do vlády stal šéf jeho chemičky Deza Zbyněk Průša).

 
 

Vizitka společnosti Agrofert Holding (jeho vlastník Andrej Babiš dnes řekl, že jeho nástupcem v čele představenstva by se v případě Babišova vstupu do vlády stal šéf jeho chemičky Deza Zbyněk Průša):

- Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Zpočátku byla firma zaměřena na obchod s hnojivy.

- Postupně rozšířila své aktivity o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, v roce 2011 vstoupila také do oblasti lesnictví a zpracování dřeva, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.

- Veškeré činnosti mateřské firmy Agrofert, a. s. převzal v roce 1997 Agrofert Holding. K 1. lednu 2010 se pak firma sloučila se společnostmi Agrofert Trading a Agropol Group. Nyní se Agrofert Holding řadí k největším firmám v ČR (zastřešuje přes 200 subjektů).

- Agrofert Holding je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru, realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa v systému "z pole až na vidličku", je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR.

- Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či dvě maďarské pekárenské společnosti.

- Loni Agrofert Holding dokončil převzetí distribuční sítě zemědělských komodit od maďarské firmy IKR Zrt. Nezdařil se plán koupit největší tuzemské pekárny United Bakeries, který zhatil slovenský Protimonopolní úřad.

- Letos Agrofert převzal vydavatelství Mafra, které vydává mj. deníky Mladá Fronta DNES, Lidové noviny, provozuj portál iDnes.cz nebo hudební televizi Óčko.

- V zahraničí se Agrofert výrazně angažuje především na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích Evropské unie, v Rusku či na Ukrajině.

- Loni konsolidovaný zisk skupiny Agrofert klesl meziročně o 30 procent na šest miliard korun. Konsolidované tržby skupiny 209 firem naopak vzrostly na 132,5 miliardy Kč z předloňských 117,6 miliardy Kč.

- Firma zaměstnává zhruba 27.000 lidí; podle žebříčku Czech TOP 100 je dlouhodobě čtvrtým největším zaměstnavatelem v ČR.

- Majitel společnosti Andrej Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Letos na jaře jej americký časopis Forbes na žebříčku miliardářů zařadil na 736. místo s majetkem dvě miliardy dolarů (asi 39,5 miliardy korun).

- Babiš před časem vzbudil pozornost ostrou kritikou korupčního prostředí v ČR. V roce 2011 založil hnutí ANO 2011, které se letos v říjnu zúčastnilo parlamentních voleb a se ziskem 18,65 procenta hlasů a 47 poslanců obsadilo druhé místo. Nyní Babiš, který stojí v čele ANO, vyjednává o sestavení koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL.

- Pod Agrofert Holding spadá také vlastní nadace, která podporuje charitativní organizace, zájmové či sportovní kluby.

Zdroj: zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 25.11.13
Poslední změna: 25.11.2013
Počet shlédnutí: 712