Teplárna chce pálit mláto z Prazdroje
Mláto z Plzeňského Prazdroje v blízké budoucnosti už zřejmě nebude končit v prasečích korýtkách, ale ve spalovacím kotli Plzeňské teplárenské. Jednání mezi oběma firmami už probíhají, pokud skončí úspěšně, půjde o republikový unikát.
„V tuzemsku nic podobného zatím nefunguje, ale třeba v Německu je to poměrně běžná věc,“ řekl Právu Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, která zásobuje teplem a teplou vodu velkou většinu krajské metropole. „Jednání s Prazdrojem jsou v počátcích, nám se ten nápad líbí,“ podotkl Drápela, podle něhož kontraktu nahrává i fakt, že obě společnosti sousedí.
„Možnost dodávání mláta teplárně se nyní prověřuje, a to z ekonomického i technického hlediska,“ potvrdil mluvčí pivovaru Alexej Bechtin. Suroviny, která vzniká jako odpad ze sladu po vaření piva, vyprodukuje Prazdroj kolem osmdesáti tisíc tun ročně a nyní ji prodává farmářům. „Ti mláto používají na krmení,“ připomněl Bechtin.
Případná spolupráce mezi oběma firmami by nebyla první -teplárna už do pivovaru přivádí chlad a ve středu 25. května odstartují i zkušební dodávky technologické vody.
Kotel pro ekologii
K proměně mláta v teplo zatím chybí podstatná věc: příslušný kotel na spalování biomasy. „Jeho cena by se měla vejít do miliardy korun,“ sdělil Drápela, který chce celý projekt 23. června představit plzeňským zastupitelům - teplárnu totiž vlastní město. „O čtyři dny později v této věci rozhodne valná hromada. Doufám, že bude pro. Do dvou let by pak kotel mohl stát a fungovat,“ konstatoval Drápela.
Nové spalovací zařízení by bylo v souladem se závazkem České republiky, která má jako člen EU do roku 2010 vyrábět osm procent energie z obnovitelných zdrojů. „Do budoucna bychom chtěli alternativními zdroji nahradit až třicet procent naší spotřeby hnědého uhlí, což bude pro Plzeň významný ekologický přínos,“ upozornil Drápela.
Kotel na biomasu bude ročně spalovat 230 tisíc tun ekologického paliva. „Z toho mláto by mělo činit pětatřicet procent, zbytek připadá zejména na dřevní odpad vzniklý při čištění lesů - už připravujeme příslušné smlouvy s lesáky,“ řekl šéf teplárny. „Pokud by jednání o dodávkách mláta skončilo neúspěšně, nahradíme tuto surovinu jiným druhem biomasy,“ uzavřel Drápela.
Ivan Blažek
Datum uveřejnění: 26. května 2005 Poslední změna: 26. května 2005 Počet shlédnutí: 449