LEGISLATIVA

Řidiči jezdí i na fritovací olej

Drahá nafta nutí některé řidiče hledat jiné palivo. Místo k benzínkám tak chodí tankovat do prodejen potravin. Naftové motory totiž údajně fungují i na rostlinný olej, a to dokonce i na ten, který byl již předtím použit ve fritovacím hrnci.

"Jel jsem za řidičem Peugeotu 405, který rostlinný olej používal," uvedl Adam Pavlíček z Jablonce. "Byl to olej používaný do salátů. Vonělo to, jako kdyby na motoru smažil řízky," dodal. Na jedlý olej jezdí podle jeho slov více řidičů. Litr oleje se totiž dá sehnat i za čtrnáct korun.

"Teď už ho do svého dieslového Peugeotu 205 leji také. Zřejmě bych neprošel měřením na emise, ale toto palivo je pro mne významná finanční úspora," dodává.

"Jezdit se na to dá, i když má rostlinný olej úplně jiné vlastnosti hoření než nafta," vysvětlil majitel jablonecké autodílny Pavel Doubrava. "Za minulých dob jezdilo mnoho majitelů trabantů na ředidlo či na technický benzin. Každopádně by řidiči měli počítat s tím, že ničí motor auta. Tato směs má totiž nižší mazací schopnosti a časem

dojde k poničení například vysokotlakových součástí," dodává autoopravce. Navíc podle jeho slov dochází vlivem oleje k ničení veškerých materiálů z gumy, což řidičům prodraží opravy. Úspora je tedy sporná.

Zvýšení prodeje zaznamenali i prodejci potravin. "Prodej stolního oleje se zvýšil o 10 procent," uvedl mluvčí Delvity Petr Uchytil. "Důvodem je ale spíše snížení ceny. Lidé většinou berou jednu až dvě láhve, prodej po paletách jsme nezaznamenali," zakončil Petr Uchytil.

(jk), Deník Pojizeří - 19.9.2005

 

Datum uveřejnění: 19. září 2005 Poslední změna: 19. září 2005 Počet shlédnutí: 1436