Zprávy z tisku

V Praze podle odhadu magistrátu zbývají vyměnit stovky starých kotlů

Praha 11. srpna (ČTK) - V Praze podle hrubého odhadu magistrátu stále zbývá asi 800 až 900 kotlů první a druhé emisní třídy, jejichž provoz bude od září v celém Česku zakázán. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí města Vít Hofman. Magistrát od října 2020 vyhláškou zakázal v těchto kotlech topení uhlím, uhelnými briketami a koksem. Výměnu kotlů hlavní město podporuje dotacemi od roku 1994, od roku 2016 i evropskými penězi prostřednictvím takzvaných kotlíkových dotací.

 
Foto: Archiv CZ Biom
 

Zákaz topení uhlím ve starých kotlech město zavedlo za účelem ochrany kvality ovzduší, která je v Praze podobně jako v jiných velkých městech zhoršená. I tak stále podle Hofmana stovky zastaralých kotlů zbývají, jakkoliv jejich přesný počet magistrát neví s jistotou. "Jsou to pouze naše velmi hrubé odhady, neboť k této problematice neexistují žádné podklady. Proto současně pevně věříme, že reálná čísla jsou daleko menší," uvedl mluvčí.

Magistrát podporuje výměnu zdrojů vytápění za ekologičtější již od roku 1994 s pomocí dotačního programu Čistá energie Praha. V tom město podle Hofmana dosud vyhovělo 23.890 žádostem a vyplatilo domácnostem asi 720,8 milionu korun. Lidé mohou získat příspěvek na nový kotel na biomasu, fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo. Dříve město podporovalo i nové kotle na plyn, od čehož po útoku Ruska na Ukrajinu upustilo.

I v metropoli stejně jako ve zbytku republiky magistrát rozděluje peníze také z takzvaných kotlíkových dotacích financovaných z evropských fondů. I u nich nyní město nabízí příspěvek na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo a nynější výzva je určena nízkopříjmovým domácnostem. V pěti dosud vyhlášených výzvách programu podle Hofmana magistrát od roku 2016 podpořil výměnu 808 neekologických kotlů první, druhé a neznámé třídy a vyplatil žadatelům asi 96,4 milionu korun.

Od 1. září bude v Česku zakázaný provoz kotlů, které nebudou splňovat parametry třetí a vyšší emisní třídy. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50.000 korun, a to opakovaně. Podle statistik ministerstva životního prostředí bylo v letošním roce stále v provozu asi kolem 150.000 zastaralých kotlů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11. 8. 2024

 


Datum uveřejnění: 11.8.24
Poslední změna: 12.8.2024
Počet shlédnutí: 703