Zprávy z tisku
Plyn zdražil, lidé přitápí dřevem
Domácnost, která plynem topí, ohřívá vodu i na něm vaří, zaplatí ročně o čtyři tisíce korun více.
Karlovarský kraj - O přibližně čtyři tisíce korun více zaplatí ročně na poplatcích kvůli nedávnému zdražení plynu každá domácnost v Karlovarském kraji, která topí, vaří i ohřívá vodu plynem.
Lidé, kteří před časem dali přednost vytápění svých obydlí právě plynem, se nyní od tohoto zdroje kvůli vysokým cenám odvracejí. "Kromě plynu si přitápíme i dřevem v krbu, protože se nám výrazně sníží náklady na topení. Je dobré, že to můžeme takto kombinovat," uvedla Blanka Brabcová z Rudolce u Březové na Sokolovsku.
Mnozí lidé v kraji ale takovou šanci nemají. Dům mohou vytápět výhradně plynem, protože všechny ostatní možnosti při zavádění plynových přípojek odstranili. "Lidé v průměrném domku na západě Čech, kteří používají zemní plyn na topení, vaření a ohřev vody, zaplatí ročně asi o čtyři tisíce korun více," řekl ředitel úseku prodeje maloodběratelům Západočeské plynárenské Jiří David.
O poznání méně peněz navíc budou muset vytáhnout z kapsy ty rodiny, které využívají zemní plyn pouze na vaření a ohřev vody. Zaplatí ročně přibližně o čtyři sta padesát korun více.
Mnozí lidé po zprávách o růstu cen hledají možnosti, jak ušetřit.
"Platíme za plyn více, je to hrůza. Na jiné topení připojeni nejsme, jinou možnost nemáme," řekla Věra Tesaříková z Březové.
Právě Březová nechala před časem přivézt plyn do Rudolce, který spravuje. Plynovou přípojkou se ovšem nenechal zlákat Rudolf Hrutka. "Nepřipojil jsem se na plyn. Přišli s tím až v době, když se plyn zdražoval. Nyní bych platby jako invalidní důchodce neutáhnul," uvedl Hrutka.
Pevnými palivy topí i Vojtěch Čermák z Rudolce, který uvažuje o plynovém kotli až v době, kdy budou ceny přijatelnější.
Zvýšený zájem o své služby zaznamenávají například v Plzeňské teplárenské, k jejíž rozvodné síti se chce připojit také řada domácností. V Karlovarské teplárenské není zájem o služby tak velký. "Ceny se neustále mění. Nikdo neví, jak bude plyn drahý za půl roku. Potom může být všechno jinak," řekl šéf Karlovarské teplárenské Roman Miarka.
Vyšší tržby mají také zpracovatelé dřeva v kraji , jejichž produkty jsou žádané. Někteří prodejci nestačí uspokojovat své zákazníky. "Lidé začali kvůli zdražování elektřiny a plynu znovu topit dřevem. Poptávka je vysoká," uvedl Tomáš Hejl z dřevařské společnosti Hepa.
O šestnáct procent více než dosud platí zákazníci Západočeské plynárenské od prvního října. Firma tak reagovala na cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 21.10.2005
Autor: RADEK DUCHOŇ
Datum uveřejnění: 23.10.05
Poslední změna: 23.10.2005
Počet shlédnutí: 300
Plyn zdražil, lidé přitápí dřevem
Domácnost, která plynem topí, ohřívá vodu i na něm vaří, zaplatí ročně o čtyři tisíce korun více.
Karlovarský kraj - O přibližně čtyři tisíce korun více zaplatí ročně na poplatcích kvůli nedávnému zdražení plynu každá domácnost v Karlovarském kraji, která topí, vaří i ohřívá vodu plynem.
Lidé, kteří před časem dali přednost vytápění svých obydlí právě plynem, se nyní od tohoto zdroje kvůli vysokým cenám odvracejí. "Kromě plynu si přitápíme i dřevem v krbu, protože se nám výrazně sníží náklady na topení. Je dobré, že to můžeme takto kombinovat," uvedla Blanka Brabcová z Rudolce u Březové na Sokolovsku.
Mnozí lidé v kraji ale takovou šanci nemají. Dům mohou vytápět výhradně plynem, protože všechny ostatní možnosti při zavádění plynových přípojek odstranili. "Lidé v průměrném domku na západě Čech, kteří používají zemní plyn na topení, vaření a ohřev vody, zaplatí ročně asi o čtyři tisíce korun více," řekl ředitel úseku prodeje maloodběratelům Západočeské plynárenské Jiří David.
O poznání méně peněz navíc budou muset vytáhnout z kapsy ty rodiny, které využívají zemní plyn pouze na vaření a ohřev vody. Zaplatí ročně přibližně o čtyři sta padesát korun více.
Mnozí lidé po zprávách o růstu cen hledají možnosti, jak ušetřit.
"Platíme za plyn více, je to hrůza. Na jiné topení připojeni nejsme, jinou možnost nemáme," řekla Věra Tesaříková z Březové.
Právě Březová nechala před časem přivézt plyn do Rudolce, který spravuje. Plynovou přípojkou se ovšem nenechal zlákat Rudolf Hrutka. "Nepřipojil jsem se na plyn. Přišli s tím až v době, když se plyn zdražoval. Nyní bych platby jako invalidní důchodce neutáhnul," uvedl Hrutka.
Pevnými palivy topí i Vojtěch Čermák z Rudolce, který uvažuje o plynovém kotli až v době, kdy budou ceny přijatelnější.
Zvýšený zájem o své služby zaznamenávají například v Plzeňské teplárenské, k jejíž rozvodné síti se chce připojit také řada domácností. V Karlovarské teplárenské není zájem o služby tak velký. "Ceny se neustále mění. Nikdo neví, jak bude plyn drahý za půl roku. Potom může být všechno jinak," řekl šéf Karlovarské teplárenské Roman Miarka.
Vyšší tržby mají také zpracovatelé dřeva v kraji , jejichž produkty jsou žádané. Někteří prodejci nestačí uspokojovat své zákazníky. "Lidé začali kvůli zdražování elektřiny a plynu znovu topit dřevem. Poptávka je vysoká," uvedl Tomáš Hejl z dřevařské společnosti Hepa.
O šestnáct procent více než dosud platí zákazníci Západočeské plynárenské od prvního října. Firma tak reagovala na cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 21.10.2005
Autor: RADEK DUCHOŇ
Datum uveřejnění: 23.10.05
Poslední změna: 23.10.2005
Počet shlédnutí: 300