Zprávy z tisku

Na 43 obcí Telčska bude od letošní zimy zkušebně topit biomasou

Obce u Telče na Jihlavsku budou od letošní zimy testovat vytápění domů biomasou. Jeden kotel na spalování dřevních pelet, briket, dřeva či obilí bude mít do konce září každá ze 43 obcí mikroregionu. Osvětová akce umožní obyvatelům menších sídel v praxi poznat nový způsob vytápění, řekl dnes ČTK ředitel Energetické agentury Vysočiny Zbyněk Bouda. Projekt za téměř šest milionů korun z větší části uhradí evropský fond Phare a Státní fond životního prostředí.

 
 

Agentura spolu s mikroregionem chystají projekt asi dva roky; jeho atraktivita se zvyšuje kvůli zdražování plynu a elektřiny. "Po dobu realizace se radikálně změnilo smýšlení lidí, dnes se jich o alternativy k plynu, uhlí a elektřině v agentuře zajímá několik týdně," podotkl Bouda.

Kotle jsou nyní rozmisťovány do obecních úřadů, škol, školek a hospod, například v Kostelní Myslové i na faru. "Přednost dostaly veřejně přístupné budovy. Kde nebylo vhodné místo, došlo i na rodinné domy," uvedl Bouda. Původní zdroj vytápění musel majitel odstranit. Za to dostane kotel, který podle výkonu a typu topiva stojí od 30.000 korun bezmála po 200.000 korun. Ze svého zaplatí desetinu jeho ceny.

"Každý ale podepsal smlouvu, v níž se zavazuje, že kotel zpřístupní a bude o jeho provozu podávat pravdivé informace," vysvětlil Bouda. V každé obci se bude konat informační schůzka s občany. Součástí projektu jsou také propagační materiály.

Kotle od českých výrobců mají životnost nejméně deset let. Například dřevem by lidé mohli topit až o polovinu levněji než černým uhlím, za něž majitel rodinného domu nyní platí kolem 20.000 korun za topnou sezonu. Velké úspory by měly vznikat také u pelet, vyráběných z obilných zbytků. Spalování obilí by mohlo cenově odpovídat hnědému uhlí; stát by mělo kolem 18.000 korun za sezonu. Vytápění plynem ale majitele rodinných domů přijde na více než dvojnásobek.

Věra Stejskalová, ČTK

 


Datum uveřejnění: 7.8.06
Poslední změna: 7.8.2006
Počet shlédnutí: 151