Zprávy z tisku

Moravskoslezský kraj ve čtvrtek vyhlásí výzvu pro dotace na kotle

Ostrava 28. června (ČTK) - Moravskoslezský kraj ve čtvrtek vyhlásí další výzvu pro dotace na výměnu neekologických kotlů. Od tohoto dne bude lidem k dispozici i elektronická žádost, kterou si mohou začít připravovat. Přijímat je kraj začne 5. září od 10:00, řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).

 
 

Moravskoslezský kraj je prvním regionem, kde bude druhá výzva spuštěna. O výměnu kotle je v kraji značný zájem, minulá výzva byla vyčerpána za deset dnů. Moravskoslezský kraj má ale nyní výjimku, že dostane prostředky ze dvou dotačních vln najednou, celkem téměř 900 milionů korun.

"Letos jsme zvolili formu elektronickou, abychom zamezili nedůstojným frontám," uvedla Uvírová.

Podle náměstkyně není nutné, aby zájemci odesílali své žádosti hned 5. září a zahltili jimi krajský úřad. Peníze by totiž měly stačit na výměnu až 8500 kotlů a podle pracovníků úřadu by se mělo podařit uspokojit všechny zájemce.

"Načasování příjmu a posuzování žádostí letos vychází na podzimní období, což může zájemcům o dotace zkomplikovat zahájení topné sezony. Také nám výrobcům aktuálně brzdí prodeje, protože lidé nákup nového kotle logicky odkládají a vyčkávají na dotace," řekl ČTK Roman Halaška, generální ředitel společnosti Viadrus, která je největším českým výrobcem topenářské techniky.

Podle náměstkyně ale nebylo možné kvůli složitým přípravám vyhlásit novou výzvu v dřívějším termínu. Lidé podle ní navíc mají na výměnu kotle dostatek času a po vyřízení bezchybné žádosti, na což má úřad 75 pracovních dnů, mohou kotel vyměnit až po ukončení topné sezony.

Halaška kritizoval i skutečnost, že letošní výzva už nenabízí rovnocenný výběr podle druhů paliv. V nové vlně už není možné žádat o dotaci na kotle výhradně na uhlí a kombinované kotle na uhlí a biomasu s ručním přikládáním. "Nové kvalitní kotle s ručním přikládáním na spalování uhlí mají stejné emisní parametry jako kotle na biomasu, dotace se na ně už nevztahují. Jak jsme již dříve upozorňovali, opakované změny dotačních podmínek nesvědčí výrobcům a způsobují jim problémy, protože investují nemalé prostředky a úsilí do inovací a dlouhodobého vývoje," řekl Halaška.

Podle náměstka ministra životního prostředí Jana Kříže byl ale o tento typ kotlů v první výzvě poměrně malý zájem.

V Moravskoslezském kraji, který má nejhorší ovzduší v zemi, je asi 47.000 lokálních topenišť s pevnými palivy. Nevyhovujících kotlů je odhadem až 24.000. Dosud se jich díky dotacím podařilo obměnit asi 8000.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 29.6.2017

 


Datum uveřejnění: 29.6.17
Poslední změna: 29.6.2017
Počet shlédnutí: 968