Zprávy z tisku

ilustrační foto

Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz na výměnu neekologických kotlů

30.7.24
Ostrava 30. července (ČTK) - Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz pro zájemce o výměnu neekologických kotlů. V aktuální páté výzvě takzvaných kotlíkových dotací měl kraj k dispozici 220 milionů korun, které vystačí na výměnu zhruba 1300 kotlů. Zatím hejtmanství eviduje 928 žádostí, o příspěvek si tak může zažádat ještě skoro 400 domácností. Příjem žádostí končí 30. srpna. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

V Olomouckém kraji končí poslední vlna dotací na kotle, je v ní 75 mil. Kč

26.7.24
Olomouc 26. července (ČTK) - Olomoucký kraj uzavře na konci letních prázdnin poslední vlnu dotací na výměnu starých kotů za moderní zdroje tepla. V pátém kole dotačního programu krajský úřad žadatelům o finanční příspěvek rozdělí 75 milionů korun. Žádosti o dotace hejtmanství přijímá do konce srpna. ČTK to dnes sdělil hejtman Josef Suchánek (STAN).
ilustrační foto

Frýdecko-místecká teplárna jako první v Moravskoslezském kraji odešla od uhlí

19.7.24
Sviadnov (Frýdecko-Místecko) 19. července (ČTK) - Frýdecko-místecká teplárna jako první v Moravskoslezském kraji kompletně odešla od uhlí a od června spaluje pouze biomasu a zemní plyn. Investice do vybudování kotle na biomasu a plynofikace uhelných kotlů dosáhla více než 500 milionů korun, z čehož biokotel přišel asi na 300 milionů. Novinářům to dnes ve Sviadnově u Frýdku-Místku, kde teplárna stojí, řekl obchodní ředitel skupiny Veolia Jakub Tobola.
ilustrační foto

Do povinné výměny neekologických kotlů je 100 dnů, zbývá přes 200.000 kotlů

24.5.24
Praha 24. května (ČTK) - V českých domácnostech je v současnosti potřeba vyměnit více než 200.000 nevyhovujících kotlů, do povinné výměny neekologických kotlů přitom zbývá 100 dnů. Vyplývá to z informací Asociace podniků topenářské techniky. Výměny zařízení podle výrobců v posledních týdnech přidávají na tempu. Poptávka vzrostla oproti začátku roku i loňsku o desítky procent.
ilustrační foto

ČEZ investuje do roku 2030 do přeměny energetiky v Ústeckém kraji 100 miliard Kč

16.5.24
Prunéřov (Chomutovsko) 16. května (ČTK) - Skupina ČEZ investuje do roku 2030 celkem 100 miliard korun do transformace energetiky a teplárenství v Ústeckém kraji. Díky tomu by se měl zachovat systém centrálního zásobování teplem (CZT), který funguje desetiletí ve většině větších měst v kraji. ČEZ postaví nové zdroje tepla i elektřiny a bude se podílet na rozvoji školství i na zachování pracovních míst. Další investice budou následovat do roku 2040, řekli dnes v Prunéřově představitelé firmy.
ilustrační foto

Další modernizace tepláren v Karviné a Olomouci přijde celkem na 12 miliard Kč

25.4.24
Karviná 23. dubna (ČTK) - Skupina Veolia Energie, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, připravuje druhé etapy dekarbonizací svých tepláren v Karviné a Olomouci. Přijdou dohromady téměř na 12 miliard korun a Veolia na ně nyní získala významné dotace z Modernizačního fondu EU. ČTK to dnes za Veolii řekla Jana Dronská.
ilustrační foto

Třebíčská TTS má v plánu vyrábět teplo a proud z komunálního odpadu z regionu

12.4.24
Třebíč 12. dubna (ČTK) - Společnost TTS energo chce postavit nový kotel, který by vyráběl teplo a elektřinu ze směsného komunálního odpadu a z biomasy. Ročně by mohl spálit až 20.000 tun odpadu z tohoto regionu, který by jinak končil na skládce. Firma provozuje v Třebíči systém centrálního vytápění, většinu tepla produkuje z biomasy. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA a na firemním webu. Krajský odbor životního prostředí teď posoudí možný vliv záměru na životní prostředí.
ilustrační foto

Pražský magistrát rozdělí žadatelům o peníze na výměnu kotlů 1,52 milionu Kč

5.2.24
Praha 5. února (ČTK) - Pražský magistrát rozdělí mezi žadatele o peníze na výměnu kotlů za ekologičtější zařízení 1,52 milionu korun. Dotace dostane nyní devět žadatelů. Peníze vezme město z tzv. páté výzvy programu kotlíkových dotací, pro které má v této fázi vyčleněno 10,3 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pořízení ekologického vytápění do domácností má přispět ke zlepšování kvality ovzduší. První výzva kotlíkových dotací začala v červenci 2015 a peníze na tyto dotace dostává magistrát od ministerstva životního prostředí.
ilustrační foto

Z 220 milionů na výměnu kotlů je v Moravskoslezském kraji utracena čtvrtina

15.1.24
Ostrava 13. ledna (ČTK) - Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz pro zájemce o dotaci na výměnu neekologického kotle. V pátém kole takzvaných kotlíkových dotací má kraj připraveno 220 milionů korun. Od konce července, kdy se zájemci o podporu mohou hlásit, zatím lidé zažádali jen o zhruba čtvrtinu dostupných finančních prostředků. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Palivové dřevo za půlrok zlevnilo o 30 pct, kvůli DPH ale hrozí odliv do ciziny

15.1.24
Praha 15. ledna (ČTK) - Palivové dřevo v poslední době i přes zvýšení DPH zlevňovalo. Cena dřeva se za posledních šest měsíců snížila až o 30 procent, další dřevní paliva jako pelety a brikety zlevnily zhruba o pětinu. Kvůli nárůstu DPH na dřevo, které se od nového roku zvýšilo o šest procent na 21 procent, ovšem hrozí omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Na dotaz ČTK to uvedl předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle odhadů v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.
ilustrační foto

Skupina Veolia plánuje v přerovské teplárně vyrábět palivo z odpadu

21.12.23
Přerov 20. prosince (ČTK) - Společnost Recovera ze skupiny Veolia chce v areálu teplárny v Přerově vybudovat provoz na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) z odpadu. Plánovaná technologie má roční zpracovatelskou kapacitu 100.000 tun nerecyklovatelného komunálního odpadu sváženého z Přerovska i části Olomouckého a Zlínského kraje. Z odpadu se bude vyrábět TAP pro nový multipalivový kotel instalovaný v přerovské teplárně. Pokud investor získá potřebná povolení, tak chce stavbu provozu na výrobu TAP zahájit příští rok a linku zprovoznit v roce 2025. ČTK dnes informaci získala z databáze posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA. Nové technologie využití komunálního odpadu mají nahradit skládkování, které by mělo skončit v roce 2030.
ilustrační foto

Strakonická teplárna zvýšila podíl obnovitelných zdrojů, z nichž vyrábí teplo

29.11.23
Strakonice 28. listopadu (ČTK) - Strakonická teplárna letos meziročně zvýšila podíl obnovitelných zdrojů, jež využívá k výrobě tepla. Zatímco za celý loňský rok se biomasa na výrobě tepla podílela z necelých 77 procent, od letošního ledna do října to bylo přes 90 procent, informovala městská firma na webu. Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) dnes ČTK řekl, že teplárna chce předělat jeden kotel jen na dřevní štěpku, aby ji pak k výrobě tepla používala ze 100 procent.
ilustrační foto

Teplárna Otrokovice dokončila přestavbu kotle, bude spalovat i biomasu

19.9.23
Otrokovice (Zlínsko) 19. září (ČTK) - Teplárna Otrokovice na Zlínsku dokončila přestavbu jednoho z kotlů. V nové topné sezoně na něm začne spolu s uhlím spalovat i biomasu. Práce na přestavbě uhelného kotle začaly loni a stály více než 200 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.
ilustrační foto

Zvýšení DPH na dřevní palivo prodraží vytápění domů o tisíce Kč, tvrdí asociace

14.9.23
Praha 14. září (ČTK) - Přesunutí palivového dřeva, pelet či briket do vyšší sazby DPH může výrazně prodražit vytápění rodinných domů na vesnicích, ročně až o tisíce korun. Spolu s tím hrozí i omezení dostupnosti surovin v Česku, výrobci by totiž mohli své prodeje přesunout do zahraničí. Tvrdí to asociace Klastr Česká peleta, která sdružuje výrobce dřevních paliv a ekologických spalovacích zdrojů. Podle asociace v současnosti topí dřevem zhruba dva miliony lidí.
ilustrační foto

Evropa je blíž akceleraci zelené energetiky: jasná většina europoslanců hlasovala pro odstranění bariér limitujících výstavbu obnovitelných zdrojů

13.9.23

Praha 13. září 2023 - Do roku 2030 budou nejméně 42,5 % spotřeby energie v Evropské unii pokrývat čisté zdroje energie a členské země se pokusí dosáhnout dokonce 45% podílu čistých zdrojů. Rozhodli o tom europoslanci a europoslankyně, kteří poměrem 470 pro ku 120 hlasům proti (40 evropských zákonodárců bylo nepřítomných) schválili novelu evropské směrnice Renewable Energy Directive, známou jako RED.

ilustrační foto

Ústecký kraj opět přijímá žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů

14.8.23
Ústí nad Labem 13. srpna (ČTK) - Obyvatelé Ústeckého kraje mohou opět žádat o dotaci na výměnu kotlů. Krajská samospráva přijímá elektronické žádosti do konce srpna 2024. Informoval o tom na webu krajský úřad. Rozdělit může 70 milionů korun, což by postačilo na výměnu 400 zastaralých kotlů na pevná paliva za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Projekt je opět zaměřen na poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem.
ilustrační foto

Moravskoslezský kraj začne v pondělí přijímat žádosti o kotlíkové dotace

28.7.23
Ostrava 28. července (ČTK) - Zájemci o kotlíkovou dotaci mohou od pondělí odesílat moravskoslezskému krajskému úřadu své žádosti. Přijímat je začne od 10:00. Pro nízkopříjmové domácnosti je v páté výzvě kotlíkových dotací připraveno 220 milionů korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
ilustrační foto

Škoda Auto přestaví teplárnu, bude jen na biomasu, stát to má 3,6 miliardy Kč

13.7.23
Mladá Boleslav 13. července (ČTK) - Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájí v první polovině příštího rok přestavbu teplárny své dceřinné společnosti Ško-Energo, jediným palivem bude biomasa. Během tří let spustí provoz. Teplárna dodává energie nejen pro závod Škody, ale také domácnostem a firmám ve městě. Nyní využívá jako palivo mix uhlí a biomasy. Náklady na přestavbu dosáhnou zhruba 3,6 miliardy korun, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera.
ilustrační foto

V krajích odstartovala další vlna kotlíkových dotací, rozdělí 1,7 mld. korun

30.6.23
Praha 30. června (ČTK) - Senioři, lidé ve třetím stupni invalidity i lidé z nízkopříjmových domácností si budou moci zažádat o dotace na výměnu kotle. Kotlíkové výzvy k dnešnímu dni vyhlásily už všechny kraje, celkem se rozdělí 1,7 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů. Zákaz topit starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy, začne platit od září 2024. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) je potřeba vyměnit ještě zhruba 150.000 neekologických kotlů. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě.
ilustrační foto

Lidé budou moci Moravskoslezský kraj opět žádat o dotaci na výměnu kotle

28.6.23
Ostrava 28. června (ČTK) - Moravskoslezský kraj dnes vyhlásil pátou výzvu dotací na nákup ekologičtějšího kotle. Peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si mohou žádat nízkopříjmové domácnosti. Připraveno je pro ně 220 milionů korun, které by měly stačit na výměnu asi 1300 kotlů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
| | 2 | | 4 | .. | 177 |