Novinky
V Hlavatcích proběhl seminář o rychle rostoucích dřevinách
První úterý v říjnu si dali na jihu Čech dostaveníčko všichni, kdo mají zájem o rychle rostoucí dřeviny. CZ Biom – České sdružení pro biomasu připravilo v Hlavatcích nedaleko Tábora seminář zabývající se rychle rostoucími dřevinami (RRD), který se orientoval na praktické příklady z jejich pěstování a péčí o topoly a vrby pro energetické účely. Zájem ze strany posluchačů byl enormní. Kapacita šedesáti míst byla dlouho dopředu vyčerpána.
Dopolední program byl zaplněn přednáškami odborníky z oboru. Jako první vystoupil Vladimír Stupavský, který popsal aktivity sdružení CZ Biom, které se zabývá projekty spojenými s energetickou produkcí z RRD, jako například BIO-HEAT, nebo BIOPROS a podílí se na přípravě legislativy týkající se pěstování i využívání biomasy.
Po něm dostal slovo Jan Weger, který ve své prezentaci rozebral pěstování tohoto levného topiva na zemědělské půdě s ohledem na ochranu životního prostředí. Následovaly dvě prezentace zabývající se pěstováním RRD. Nejprve vystoupil Jan Saglena, který přiblížil využití topolů, a po něm následoval Radek Sedlák ze společnosti e-massa, který současně uvedl zahraničního hosta Jana Dubase z Polska. Ten účastníkům popsal své mnohaleté zkušenosti s pěstováním energetických vrb, které nyní v Polsku úspěšně obhospodařuje na ploše několika set hektarů.
Po polední pauze se všichni účastníci semináře přesunuli na nedalekou dvanácti-hektarovou plantáž RRD. Zde bylo možné shlédnout jednoleté a dvouleté porosty RRD, plantáže matečnic RRD, nebo porosty vysázené z dvaceticentimetrových řízků, i z dvoumetrových prýtů. Na závěr pak přišla ukázka sázecí techniky pro sázení řízků rychlerostoucích dřevin pomocí poloautomatického zařízení neseného zemědělským traktorem.
Jednotlivé přednášky
Vladimír Stupavský: Aktivity CZ Biom podporující rozvoj rychle rostoucích dřevin v České republice
Jan Weger: Pěstování rychle rostoucích dřevin na zemědělské půdě z hlediska ochrany přírody
Jan Saglena: Použití vybraných rychle rostoucích druhů rostlin v krátkodobém obmýtním režimu
Radek Sedlák: Japonský topol a vrba pro malopěstitele, velké pěstitele, zemědělce a obce
Jan Dubas: Pěstování energetických vrb - zkušenosti z Polska
Projekt je realizován za finanční podpory Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2011 - část A - Program Efekt.
Zdroj (autor): CZ Biom
Web: http://
Kontaktní e-mail:
Datum uveřejnění: 9.10.11
Poslední změna: 27.10.2011
Počet shlédnutí: 565