Odborné články
Bioplynová stanice Trhový Štěpánov - poznámky z přednášky a exkurze
Dne 27.5.2003 se konala v Benešově konference Biomasa pro energii následovaná exkurzí na pole s energetickým šťovíkem a bioplynovou stanici Trhový Štěpánov, která byla představena rovněž během konference. Informace o bioplynové stanici předávali zejména Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc. a Josef Zíka z firmy RABBIT a.s.
Farma Trhový Štěpánov vlastní 12000 ha. Výroba je zaměřena na drůbež, prasata a králíky. Na farmě je postavena bioplynová stanice, která zejména měla pokrýt energetické špičky živočišné výroby.
Se stavbou se začalo v roce 1993 s rozpočtem 13 milionů Kč, dotace byly ve výši 5 milionů Kč. Výstavba trvala 14 měsíců. Kolaudace ovšem proběhla až dva roky po uvedení stanice do zkušebního provozu.
Bioplynová stanice má čtyři části:
- energocentrum, kde jsou:
- kogenerační jednotky - zpočátku jedna o výkonu 125 kW, později dodána další o stejném výkonu,
- kotelna - kotel využit jen pro záběh, dnes nepoužíván,
- velín, kde jsou umístěny rozvaděče,
- reaktor s objemem 700 m3, míchání je horní, zabezpečeno 4,5 m dlouhým dříkem s vrtulí,
- membránový plynojem o objemu 500 m3 zabezpečující stejnoměrný tlak plynu,
- skladovací nádrže na 2500 m3 kejdy.
Vstupním materiálem je:
Bioplynová stanice umožňuje zpracování jatečních odpadů. Povolení bylo získáno po půl roce měření kvality hygienizace. V průběhu měření nebyla u vyhnilého substrátu detekována Salmonella, i když v nátoku přítomna byla.
Plnění i vyprazdňování bioreaktoru je kontinuální.
Výroba bioplynu probíhá denně od 4:00 do 22:00. Z 1m3 bioplynu lze získat 25 kWh. Denně je možno vyprodukovat až 4000 kWh, průměrně se produkuje 2500 kWh. Měsíční produkce činí kolem 60 000 až 80 000 kWh.
Energetický zisk a jeho využití
Podíly forem energie na celkovém energetickém zisku:
- 1/3 elektrická energie,
- 2/3 tepelná energie.
Tepelná energie je získávána z chlazení motorů a z výfukových plynů. Zajišťuje stálou zásobu 20m3 vody o teplotě 70°C. 1/3 tepelné energie se využívá na ohřev reaktoru (cca 44°C) a 2/3 se využívají při sušení králičích kůží při teplotě 25°C, pro vytápění drůbežárny a dříve pro vysoušení dřeva, které je dnes nahrazeno sušením doplňkových krmiv pro psi.
Bioplyn se neodsířuje. Na 1m3 připadá 4 až 4,5 g sulfanu. S neodsířeným bioplynem nejsou žádné problémy týkající se zvýšeného opotřebení materiálu, což je zejména díky pečlivé údržbě kogeneračního motoru a mazání kvalitním olejem.
Pokud by bioplynová stanice byla určena jen na produkci energie, pak by návratnost investicí byla dlouhodobá. Avšak využití energie v přidružené výrobě zabezpečuje dobrou ekonomiku této stanice.
Další informace o této stanici naleznete na Energetickém informačním systému.
TweetČlánek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem
Související články:
Exkurze po bioplynových stanicích - 1 - Kladruby
Exkurze po bioplynových stanicích - 3 - Landau
Farmářské bioplynové stanice v Rakousku
Kofermentace zemědělských, komunálních a průmyslových bioodpadů při anaerobní digesci kejdy prasat
Výroba a využití bioplynu v zemědělství
Zjednodušený výpočet množstva bioplynu vznikajúceho z exkrementov v poľnohospodárstve, grafické určenie návratnosti investície a vhodného typu kogeneračnej jednotky
Bioplyn v Německu
Zajímavá technologie na kompostárně Moosdorf
Bioplynové stanice - příspěvek k ochraně vod
Hygienizace bioodpadů a výroba bioplynu
Zobrazit ostatní články v kategorii Bioplyn
Datum uveřejnění: 4.6.2003
Poslední změna: 25.11.2007
Počet shlédnutí: 10055
Citace tohoto článku:
: Bioplynová stanice Trhový Štěpánov - poznámky z přednášky a exkurze. Biom.cz [online]. 2003-06-04 [cit. 2024-11-25]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/cz-pestovani-biomasy-spalovani-biomasy-kapalna-biopaliva-obnovitelne-zdroje-energie/odborne-clanky/bioplynova-stanice-trhovy-stepanov-poznamky-z-prednasky-a-exkurze>. ISSN: 1801-2655.