Zprávy z tisku

Nečas v Ostravě řekl, že stát dá další peníze na kotlíkové dotace

Vláda by měla letos dát v Moravskoslezském kraji na výměnu starých kotlů za ekologické 20 milionů korun. Premiér Petr Nečas (ODS) při návštěvě regionu přislíbil, že pokud se krajský úřad rozhodne podpořit výměnu kotlů dotací, stát zaplatí stejnou částku jako kraj. Ten je připraven dát dalších 20 milionů korun. ČTK o tom informovali Jiří Sochor z hlavní kanceláře ODS a mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Petra Špornová.

 
 

Moravskoslezský kraj je místem s jedním z nejhorších ovzduší v celé Evropě. Obyvatelé každoročně vdechují mnohem více prachu, než povolují limity. Na znečištění se kromě průmyslu, dopravy a vlivů ze sousedního Polska podílejí kotle v rodinných domcích. Stát spolu s krajem proto dotacemi podporují obyvatele, aby staré kotle vyměnili za ekologičtější.

"My jsme připraveni i letos dát stejnou částku, kterou se Moravskoslezský kraj rozhodne věnovat svým občanům na výměnu starých kotlů. Počet vyměněných kotlů, a tím pádem úleva životnímu prostředí, je tak především na rozhodnutí kraje. Vláda chce zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji věnovat maximum," uvedl Nečas.

Mluvčí krajského úřadu ČTK řekla, že kraj má letos na podporu výměny kotlů v rozpočtu 20 milionů korun. "Pokud bude postoj státu kladný, určitě budeme pokračovat v další výzvě," uvedla.

Od loňska už si ve Slezsku a na severní Moravě s přispěním dotací vyměnilo kotle okolo 200 domácností. Při první výzvě bylo na dotace určeno 20 milionů korun a žadatelé mohli dostat maximálně 60 000 korun. Zájem byl obrovský. V druhé výzvě šlo na dotace 40 milionů, žadatelé ale mohli dostat nejvýše 40 000 korun. Nyní platí už třetí výzva. Je v ní rovněž 40 milionů korun, z nichž polovinu dal stát a polovinu kraj. Příspěvek pro každého žadatele zůstává 40 000 korun, lidé o něj mohou žádat do 28. června. Už jich tak učinilo přes sto.

Tuhými palivy topí v Moravskoslezském kraji zhruba 55 000 domácností, které jsou rozmístěny na malé ploše. Peníze na nový kotel se lidem proplácejí zpětně a celý proces trvá zhruba devět měsíců.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 11.3.13
Poslední změna: 11.3.2013
Počet shlédnutí: 142