Zprávy z tisku

MPO podpoří modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění

Praha 5. května (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podpoří modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění. Výzva má podpořit snížení spotřeby paliva v České republice při výrobě tepelné energie, a to včetně zemního plynu. Ve výzvě z Národního plánu obnovy (NPO) má být podle ministerstva až 1,66 miliardy korun. Žádosti začíná MPO přijímat dnes, podávat je bude možné do 5. května 2023. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

 
Foto: Archiv CZ Biom
 

Vyhlašování výzev pro podnikatele z NPO nabírá stále znatelnější zpoždění, upozornil už dříve ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Právě výzvu na modernizaci distribuce tepla slibovalo MPO podle něj zveřejnit do konce března. "Posouvání výzev v dnešní době vysoké inflace a nejistot spolu s kratší dobou pro realizaci může dále komplikovat plnění milníků," dodal.

Výzva je výlučně zaměřená na rozvodná tepelná zařízení, tedy zařízení pro dopravu tepelné energie tvořené tepelnými sítěmi, předávacími stanicemi, tepelnými přípojkami a s ním související řídicí a zabezpečovací systémy a systémy přenosu dat. Umožněn bude i rozvoj a propojování současných soustav zásobování teplem. Podpořené soustavy musí být v souladu s plánem dekarbonizace dálkového vytápění a plánem udržitelného využívání bioenergie a dodávek biomasy v České republice.

"Tato výzva financovaná z Národního plánu obnovy podpoří snížení spotřeby paliva v České republice při výrobě tepelné energie, a to včetně zemního plynu. Prostředky na modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění současně zajistí úsporu provozních nákladů," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Jde o průběžnou, tedy nesoutěžní výzvu. Otevřena je pro malé, střední a velké podniky, ale i veřejný sektor včetně podnikatelských subjektů s majetkovou účastí obcí, měst, krajů a státu. Podmínkou je, aby příjemcem podpory byl provozován podpořený rozvod tepelné energie na základě licence na rozvod tepelné energie, které uděluje Energetický regulační úřad (ERÚ). To je i jeden z hlavních požadavků na soustavu zásobování tepelnou energií, která je zřizována a provozována ve veřejném zájmu.

Míra podpory vychází z celkových způsobilých výdajů a činí 50 procent. Výzva klade důraz na maximalizaci úspor energie. "Žadatel nemusí dokládat povolovací procesy jako je územní rozhodnutí či stavební povolení k žádosti o podporu, ale až v okamžiku podpisu rozhodnutí o udělení dotace. Na podpis rozhodnutí a doložení potřebných dokumentů má pak žadatel až 540 dnů od formálního schválení žádosti," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5. 5. 2022

 


Datum uveřejnění: 5.5.22
Poslední změna: 9.5.2022
Počet shlédnutí: 277