Zprávy z tisku

Lidé v kraji opět budou moci žádat o peníze na výměnu kotlů

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) 9. dubna (ČTK) - Obyvatelé Moravskoslezského kraje si od 13. května budou moci znovu zažádat o dotaci na výměnu starého neekologického kotle za nový, šetrnější k životnímu prostředí. Pro obyvatele regionu bude připraveno půl miliardy korun. Částečně půjdou tyto peníze žadatelům, kteří neuspěli v předešlé výzvě, a pak novým zájemcům. Novinářům to dnes řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).

 
 

"Dnes na radě jsme odsouhlasili třetí výzvu kotlíkových dotací, která bude ve středu vyhlášena. Lidé už si mohou na webu vyplnit žádosti a předpřipravit se," uvedla Uvírová. Kraj je první v zemi, který ve třetí dotační výzvě začne přijímat žádosti už v květnu. Řada zájemců by tak výměnu kotle mohla stihnout ještě před zahájením topné sezony.

Novinkou dalšího kola jsou bezúročné půjčky, které nabízí Státní fond životního prostředí a zájemci je mohou získat prostřednictvím měst a obcí. Půjčky mají lidem pomoci s předfinancováním celé akce, protože dotaci dostanou až po výměně kotle. Zároveň mají půjčky umožnit krýt rozdíl mezi dotací a skutečnými náklady, který pak zájemci mohou obcím a městům splácet formou měsíčních splátek. Po splacení půjček bude možné peníze využít na další ekologické projekty. Ministerstvo životního prostředí podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana tyto bezúročné půjčky kromě Moravskoslezského kraje poskytne také městům a obcím v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Podmínky pro přidělení dotace jsou velmi podobné jako ve druhé výzvě, podporovány už ale nebudou kombinované kotle na tuhá paliva a biomasu. Žádosti bude opět možné podávat elektronicky. "Moravskoslezský kraj navíc bude lidem přispívat ještě částkou 7500 korun," uvedla Uvírová. Dalších 7500 korun žadatelé k dotaci získají navíc za takzvané prioritní území, tedy to, že žijí v regionu s výrazně znečištěným ovzduším. Další podporu nabízí svým občanům i některá města a obce. Letos takových kraj eviduje přes 80. Lidem dají od 2000 do 15.000 korun.

Od roku 2016, kdy tento program funguje, Moravskoslezský kraj celkově přijal 14.500 žádostí o dotaci na kotle. Schválil jich 13.500. Kotel už stihlo vyměnit asi 70 procent domácností, celkově byla vyplacena více než miliarda korun.

Projekt na obměnu kotlů v roce 2012 začal právě v Moravskoslezském kraji. Nejprve ho společně financoval kraj s ministerstvem životního prostředí. Do roku 2016 se v kraji vyměnilo asi 4000 kotlů, posléze se program rozšířil i do dalších částí republiky.

S pomocí dotace si nyní budou moci lidé pořídit plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla a kotle na biomasu, které splňují nejvyšší emisní třídu. Od roku 2022 bude platit zákaz provozu starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Jinak lidem bude hrozit pokuta 50.000 korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 9.4.2019

 


Datum uveřejnění: 9.4.19
Poslední změna: 12.4.2019
Počet shlédnutí: 3539