Zprávy z tisku

Češi stále neumějí čerpat dotace. Pomoci by měl Registr dotačních příležitostí

V České republice bylo do konce minulého roku předloženo skoro 76 000 žádostí o evropské dotace v hodnotě převyšující 1,3 bilionu Kč. Z toho bylo vyřazeno z důvodu nesplnění podmínek výzvy nebo stažení žádosti samotným žadatelem celkem 42 618 v celkové hodnotě 515,3 mld. Kč, což je více než 55 % celkového objemu.

 
 

„Češi bohužel nejčastěji dělají chyby již při přípravě projektu a zakládání registrační žádosti,“ říká Jan Janatka spolumajitel společnosti ECS Eurofinance a doplňuje, „nejběžnějšími nešvary je například absence jasné představy o projektu a nekvalitní podnikatelský záměr. Často se také setkáváme s podceněním finančního krytí projektů, které jsou vypláceny až zpětně.“ Podle Janatky by mohl pomoci Registr dotačních příležitostí, díky němuž zájemce získá aktuální informace ohledně vhodnosti dotace pro jednotlivé záměry a budoucí dotační možnosti.

Žadatelům se může vymstít i laxní přístup v přípravě žádosti. Velká část projektů totiž skončí na nedostatečném prostudování relevantních dokumentů, výběru nesprávného dotačního titulu nebo neuvedení všech statutárních orgánů společnosti a jejich způsob jednání za společnost. Stopkou pro získání dotace bývají často také klasické administrativní chyby, jakými jsou špatné podpisy dokumentů, nesprávné identifikační údaje zadavatele, ale i chybný odhad způsobilých výdajů projektu a výše požadované dotace

Podle Janatky je pro úspěšné získání dotace nutné číst veškeré dokumenty, dodržovat stanovené lhůty a závazné ukazatele a hlavně veškeré změny řešit včas a konzultovat je s projektovým manažerem.

Změny v novém programovém období Evropské unie 2014 - 2020

  1. Snížení celkové finanční alokace vyčleněné pro Českou republiku, 
  2. Vyšší důraz bude kladen na konkrétní přínos projektů k cílům definovaným v jednotlivých operačních programech, na jejich měřitelné výstupy a výsledky. 
  3. Vyšší míra elektronizace při komunikaci s poskytovatelem dotace, a to nejen při přípravě a předložení projektovéžádosti, ale i v době realizace projektu. 
  4. Větší míra využití tzv. integrovaných přístupů s důrazem na území princip. Konkrétním nástrojem těchto integrovaných přístupů pak budou rozvojové strategie, financované z většího počtu dotačních programů.  
  5. Možnost  využití  tzv. finančních nástrojů, které na rozdíl od dotace, která je nevratná, představují návratnou formu pomoci – např. zvýhodněný úvěr (oproti běžným komerčním podmínkám).
  6. Zjednodušené vykazování nákladů v určitých typech projektů. 
  7. Snížení počtu operačních programů.
  8. Vytvoření jednotného metodického prostředí pro všechny operační programy

Zdroj: ECS Eurofinance

O ECS Eurofinance 

Společnost ECS Eurofinance byla založena v roce 2007. V jejím čele od samého počátku vzniku stojí Jan Janatka. Patří mezi přední společnosti poskytující služby v oblasti dotací z EU a financí. Mezi její služby patří: celkový dotační audit, příprava projektů a následná administrace.

Více o Registr naleznete zde

Zdroj: Agris

 


Datum uveřejnění: 12.3.14
Poslední změna: 12.3.2014
Počet shlédnutí: 391