Zprávy z tisku

Středočeský kraj rozdělí přes osm milionů korun na pořízení nových kotlů

Praha 22. února (ČTK) - Středočeský kraj rozdělí přes osm milionů korun na pořízení nových kotlů. Dotaci získá 50 žadatelů. Jde o nízkopříjmové rodiny. Žádosti dnes schválili středočeští krajští radní, informoval ČTK Josef Holek z krajského úřadu.

 
Foto: Česká peleta, z.s.p.o.
 

Lidé mohou v aktuální dotační výzvě podávat žádosti o dotaci na nový kotel do konce letošního srpna. "Tentokrát jsou oprávněnými žadateli lidé v důchodu, v invalidním důchodu 3. stupně a ti, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Alternativou pro ostatní je dotační program Nová zelená úsporám, který zajišťuje Státní fond životního prostředí," upřesnil náměstek hejtmanky zodpovědný za finance Michael Kašpar (STAN).

Dotace jsou určené na nové kotle na biomasu nebo na tepelné čerpadlo. Maximální výše příspěvku je 130.000 korun, respektive 180.000 korun pro případ tepelného čerpadla. Celkem by mělo hejtmanství rozdělit přes 224 milionů korun od ministerstva životního prostředí.

Od letošního září nebude podle zákona o ochraně životního prostředí možné provozovat kotle první a druhé emisní třídy a budou moci být v provozu pouze kotle na tuhá paliva, které splňují nejméně třetí emisní třídu. Zpravidla jde o kotle s datem výroby po roce 2000. V případě nedodržení zákona bude provozovateli kotle hrozit pokuta až 50.000 korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22. 2. 2024

 


Datum uveřejnění: 22.2.24
Poslední změna: 27.2.2024
Počet shlédnutí: 443