Zprávy z tisku

Lidé chtějí vyšší cíle v ochraně klimatu, upozorňují ekologové

Praha 10. srpna (ČTK) - Vyšší cíle v ochraně klimatu nebo brzký konec uhlí jsou přání veřejnosti, podporu má i dosažení klimatické neutrality Česka do roku 2050. Ekologové upozornili na výsledky veřejné konzultace k Vnitrostátnímu plánu v oblasti energetiky a klimatu, ze kterých požadavky vyplývají. Výsledky konzultace zveřejnilo tento týden ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle ekologů v materiálu chybí podrobnější vyhodnocení a z něj vyplývající závěry, po ministerstvu požadují debatu u kulatého stolu. Informovala o tom Klimatická koalice v tiskové zprávě.

 
Foto: Alexas_Fotos@Pixabay.com
 

"Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu je zásadním dokumentem, který určí podobu energetické transformace a ochrany klimatu v ČR. Bude mít přímé dopady na životy lidí, a proto je nutné, aby ministerstvo průmyslu a obchodu respektovalo a náležitě pracovalo s názory lidí na podobu transformace. Nakolik se tak děje, se dozvíme nejpozději v září,” řekla Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR.

MPO získalo v konzultaci celkem 164 odpovědí, z toho 128 od lidí, deset od nestátních neziskových organizací a 18 od podniků. K plánu se vyjádřily i jedna akademická a jedna státní instituce. Konzultace se uskutečnila v druhé polovině května, dotazník obsahoval celkem šest otázek. Podle ekologů by se mělo konat ještě druhé kolo, ve kterém se budou lidé moci vyjádřit ke konkrétním cílům a opatřením.

Plán má stanovit, jakým způsobem chce Česko do roku 2030 dosáhnout cílů v oblasti energetiky a klimatu, veřejná konzultace je povinnou součástí přípravy. Dokument musí obsahovat i popis toho, jak byly výsledky účasti veřejnosti zohledněny v současné přípravě aktualizace plánu pro další období.

Česko je jednou ze zemí, které nesplnily lhůtu pro zaslání návrhu nového plánu Evropské komisi. Ta uplynula 30. června letošního roku, odeslání českého návrhu se očekává až v září.

"Výsledky veřejné konzultace ukazují zájem lidí o zavádění důsledných klimatických opatření. Ukazuje se i zájem o silnou roli obnovitelných zdrojů v české energetice. Je škoda, že v oblasti obnovitelných zdrojů zůstávají české ambice ve srovnání s Evropou spíše při zemi a, jak naznačuje i zadání modelových scénářů, část české vlády se i dnes upíná místo toho především k myšlence výstavby nových jaderných reaktorů,” řekla Jitka Martínková z Klimatické koalice.

Nyní se také modelují dva scénáře, jejichž zadání v červenci představili zástupci MPO a ministerstva životního prostředí, která za proces zodpovídají. První scénář má klást větší důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů, počítá i s novými jadernými reaktory. Podle ekologů možnosti obnovitelných zdrojů ale plně nevyužívá.

Druhý scénář předpokládá rychlou a masivní výstavbu jaderných reaktorů a výrazně pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů. Zveřejněné výsledky konzultace jsou tak podle ekologů v rozporu s některými parametry zadání modelů. MPO by se mělo podle nich s tímto rozporem vyrovnat a výsledky konzultací do vznikajícího dokumentu zahrnout.

Klimatická koalice je platforma neziskových organizací a neformálních iniciativ, které se zabývají zejména ochranou klimatu a životního prostředí. Patří do ní například Hnutí Duha, nebo Greenpeace.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 10. 8. 2023

 


Datum uveřejnění: 10.8.23
Poslední změna: 14.8.2023
Počet shlédnutí: 175