Zprávy z tisku

Hubáčková: ČR chce skloubit klimatické cíle s koncem závislosti na ruské energii

Brusel 11. července (zpravodaj ČTK) - České předsednictví Rady Evropské unie dnes zahájilo vyjednávání s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o prvních normách z klimatického balíku, s jehož pomocí chce EU splnit emisní cíle pro rok 2030. Uvedla to česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která europoslancům představila české priority pro tento půlrok v čele sedmadvacítky zemí. Předseda výboru pro životní prostředí EP Pascal Canfin prohlásil, že chce uzavřít jednání o všech normách z bezprecedentní klimatické sady do konce roku.

 
Foto: Alexas_Fotos@Pixabay.com
 

Europoslanci i členské státy se v červnu shodli na svých pozicích k více než desítce návrhů od reformy emisního trhu přes zvýšení podílu obnovitelných zdrojů až po zásadní omezení prodeje aut se spalovacími motory. Vyjednání konečné podoby norem považuje Česko za jednu ze zásadních priorit svého předsednictví.

"Budeme k tomu směřovat. Uděláme pro to všechno a jasným důkazem je, že jsme zahájili trialogy už dnes," řekla po jednání novinářům Hubáčková s odkazem na započaté vyjednávání o reformě systému emisních povolenek a o uhlíkovém clu.

Ministryně během debaty s europoslanci připomněla, že bude důležité klimatické ambice skloubit s nahrazováním zdrojů energie dovážených z Ruska. "Velký náš cíl je využít obnovitelných zdrojů," prohlásila Hubáčková, podle níž se kromě toho bude ČR snažit prosadit další úspory energie. Dodala nicméně, že v případě očekávaného nedostatku ruského plynu a kapacity obnovitelných zdrojů je možné "jako o poslední možnosti" uvažovat také o dočasném využívání uhlí, od něhož se EU s ohledem na emisní cíle odvrací.

Většina europoslanců v debatě české priority ocenila, někteří však volali po vyšších ambicích u konkrétních návrhů ze zmíněného klimatického balíku. Například člen frakce zelených Bas Eickhout mluvil o tom, že by se státy pod českým vedením měly přihlásit k ještě výraznějšímu zvýšení podílu obnovitelných zdrojů a úsporám energie, než které EK navrhla v rámci ukončení závislosti na ruských energiích. Kritická slova zněla také na adresu sociálních dopadů zelené transformace, které podle některých europoslanců státy dostatečně neřeší. EP se shodl na výrazně vyšším objemu nového sociálně klimatického fondu než členské státy a podle Hubáčkové bude potřeba vyjednat kompromis.

České předsednictví se podle ministryně chce zaměřit také na adaptaci na změnu klimatu či ochranu biodiverzity, pro niž v červnu navrhla vůbec první ucelená unijní pravidla.

Europoslancům z dalších výborů dnes představili zásadní záměry českého předsednictví také ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. S ním evropští zákonodárci hovořili například o dopadech uprchlické vlny, o vysokých cenách potravin či o zaměstnávání pracovníků přes internetové platformy. Podle Jurečky ve většině témat poslanci s pozicí členských zemí souzní, české předsednictví bude muset překonávat rozdílné přístupy například u sociálního zabezpečování a sdílení dat migrujících pracovníků či u parametrů minimálního příjmu. "Najednou jsme v pozici, kdy nehájím zájmy České republiky, ale reprezentuji zájmy a hájím celou Radu Evropské unie v rámci své agendy," připomněl podstatu předsednické funkce Jurečka.

Nekula hovořil s poslanci zejména o schvalování národních zemědělských strategií, o potravinové bezpečnosti v souvislosti s válkou a o omezování užívání pesticidů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11. 7. 2022

 


Datum uveřejnění: 11.7.22
Poslední změna: 13.7.2022
Počet shlédnutí: 314