Zprávy z tisku

Hladík: V Modernizačním fondu bude do roku 2030 až 500 miliard Kč

Praha 13. dubna (ČTK) - Modernizační fond, kterým ministerstvo životního prostředí financuje z výnosů z emisních povolenek rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Česku, se rozšíří o nové formy podpory. Stát v něm bude mít k dispozici pro období do roku 2030 až 500 miliard Kč, což je proti původním plánům více než trojnásobek. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Dosud stát z fondu poskytl dotace za 35 miliard Kč, zejména na výstavbu fotovoltaických elektráren.

 
Foto: Pictures of Money@Flickr.com
 

Rozšíření fondu souvisí s reformou systému EU pro obchodování s emisemi, který by se měl vztahovat i na vytápění či silniční a námořní dopravu. Unie chce zároveň zrychlit tempo, jakým firmy z různých odvětví budou muset snižovat škodlivé emise.

Po revizi by měl být rozpočet fondu více než trojnásobek toho, což se původně předpokládalo. "Všechny tyto změny se do stávající podoby Modernizačního fondu samozřejmě promítnou. Aktualizovaný programový dokument bychom chtěli vládě předložit ve druhém čtvrtletí letošního roku a počítáme mimo jiné i s rozšířením počtu stávajících deseti programů,“ řekl ředitel SFŽP Petr Valdman.

První dotační výzvy ministerstvo spustilo na jaře 2021. "Za necelé dva roky běhu Modernizačního fondu jsme schválili podporu pro fotovoltaické elektrárny, díky kterým se zvýší český solární výkon téměř na dvojnásobek. Jejich celkový výkon o síle téměř 2 gigawattů (GW) odpovídá roční spotřebě energie již zhruba 750.000 domácností," řekl k dosavadnímu fungování fondu Hladík. Stát podle něj chce nejvíce investovat do výstavby nových solárních elektráren zejména v uhelných regionech, jako jsou Moravskoslezský, Ústecký nebo Karlovarský kraj.

Dosud stát v Modernizačním fondu schválil přes 20.000 projektů za více než 35 miliard korun. Největší část podpory šla na opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku, zejména pak fotovoltaiku.

Peníze z Modernizačního fondu lze použít výhradně na investice do modernizace energetického sektoru a plnění klimatických cílů, zejména snižování emisí oxidu uhličitého a úspory energie.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13. 4. 2023

 


Datum uveřejnění: 13.4.23
Poslední změna: 23.4.2023
Počet shlédnutí: 226