Zprávy z tisku

Analytici: Poptávka po uhlí a plynu už přesáhla úrovně před pandemií

Londýn/Paříž 4. října (ČTK) - Poptávka po uhlí a zemním plynu už přesáhla úrovně před pandemií a ropa k tomu podle analytiků nemá daleko. Znamená to, že rychlejší přechod k takzvané zelené energii se zatím nekoná, ač mnozí doufali, že právě pandemie urychlí proces útlumu fosilních paliv a podpoří větší využívání energie z obnovitelných zdrojů. Uvedla to dnes agentura Reuters.

 
Foto: Darkmoon_Art@Pixabay.com
 

Globální nedostatek zemního plynu, rekordní ceny plynu a uhlí, nedostatek elektřiny v Číně a tříleté maximum u cen ropy - to vše říká jedno: poptávka po energiích se vrátila v plné síle a svět fosilní paliva stále potřebuje, pokud mají být tyto energetické potřeby naplněny.

"Pokles poptávky za pandemie zcela souvisel s rozhodnutím vlád omezit pohyb, neměl nic společného se změnou ve využívání zdrojů energie," poznamenal šéf analytického oddělení společnosti FGE Cunet Kazokoglu, který má na starosti trh s ropou. "Změna ve využívání zdrojů energie a dekarbonizace jsou strategie na desítky let. To se nezmění přes noc," dodal.

Více než tři čtvrtiny globální poptávky po energiích nadále uspokojují fosilní paliva. Méně než pětina připadá na obnovitelné zdroje mimo jadernou energii, uvádí Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Politika přechodu k obnovitelným zdrojům se kvůli rychlému růstu cen energií stala terčem kritiky. V některých oblastech jsou dopady vysokých cen drtivé, například v Evropě. Vysoké ceny emisních povolenek vedou v Evropě k tomu, že řada tepláren se obává využívat energii z uhlí ke zvýšení nabídky. Tím k růstu cen energií ještě přispívají.

Evropský systém obchodování s emisemi je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace firem snažit se snižovat emise.

Cena emisních povolenek na konci srpna přesáhla 60 eur (více než 1500 Kč) za tunu, a dostala se tak na rekord. Ještě v roce 2017 se pohybovala hluboko pod deseti eury.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5. 10. 2021

 


Datum uveřejnění: 5.10.21
Poslední změna: 5.10.2021
Počet shlédnutí: 266