Zprávy z tisku

Amper Meteo: Spotřeba plynu byla v 1. čtvrtletí meziročně o 11 procent nižší

Praha 12. dubna (ČTK) - Spotřeba plynu v Česku očištěná o vliv počasí byla v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně 11 procent nižší, zatímco výroba z obnovitelných zdrojů meziročně narostla o 14 procent. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost Amper Meteo, která spotřebu energií v Česku dlouhodobě sleduje.

 
 

"Spotřeba elektřiny i plynu v sobě odráží vliv počasí a dopad vnějších faktorů včetně těch socioekonomických, například svátků a prázdnin. A zrcadlí také vlivy globální, jako byla pandemie covid-19, kolísání cen komodit a také válka na Ukrajině," napsala firma.

Na spotřebě plynu se podle společnosti výrazně projevily také socioekonomické vlivy. Spotřeba této komodity meziročně klesla po očištění o vliv počasí o 11 procent a v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku o 2,7 procenta. Celkem strmý pád začal být pozorován již od třetího kvartálu minulého roku, upozornila firma.

"V think-tanku Amper pracujeme s hypotézou, že ceny plynu jsou již tak vysoké, že rychle začíná fungovat elasticita poptávky a lidé i podniky spotřebu plynu již snížili a dále snižují. V každém případě válka o Ukrajinu představuje o jeden řád dramatičtější dopad na energetiku, než byla a je pandemie koronaviru," řekl dnes šéf skupiny Amper Jan Palaščák.

Spotřeba elektřiny po očištění od vlivu počasí byla v prvním čtvrtletí letošního roku podle společnosti o 0,4 procenta vyšší než v roce 2021, ale přibližně o 0,8 procenta nižší než v roce 2019 či 2020, tedy ještě před pandemií. "V porovnání s posledním kvartálem roku 2021 pak spotřeba vzrostla o jedno procenta," podotkla firma.

Výroba z obnovitelných zdrojů podle Amperu v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 14 procent. Výrazně vyšší byla podle firmy produkce z fotovoltaiky, a to meziročně o 56,3 procenta. "Projevil se výrazný vliv slunečného počasí během března, ale zároveň také ideální teploty vzduchu, které nesnižovaly účinnost fotovoltaických panelů. Meteorologická situace přála i výrobě větrných elektráren. Ty meziročně vyrobily dokonce o 63,4 procenta více elektrické energie. Výjimečný z tohoto hlediska byl měsíc únor, kdy se vyrobilo 2,5násobně více než v únoru 2021. Méně často se vyskytovaly také námrazové stavy," uvedla společnost.

Proti minulému roku si podle ní naopak pohoršila výroba z vodních elektráren, kdy díky kvůli zimě v porovnání s tou minulou se vyrobilo jen 81 procent energie. "Sněhová pokrývka se příliš nevyskytovala v nižších a středních polohách a pokud tam sněžilo, tak v prosinci, kdy voda z následných oblev většinou odtekla velice rychle, namísto aby docházelo k postupnému rozpouštění a zvedání hladin toků během března. Proto i během dubna a května, pokud nepřijdou výraznější srážky, lze očekávat nižší meziroční výrobu. Přesto se z tohoto zdroje vyrobilo o 16 procent více elektřiny než v letech 2015 až 2019," sdělila firma.

Firma Amper Meteo dodává předpovědi počasí a z nich odvozené specializované produkty pro energetiku a zemědělství. Zaměřuje se na predikce výkonů solárních a větrných elektráren. Dále zpřesňuje předpovědi teploty vzduchu pro teplárenství a je schopná s ohledem na predikované meteorologické prvky předpovídat spotřebu energie. Pro zemědělství zajišťuje předpovědi počasí s hlavním důrazem na srážkové a teplotní poměry následujícího období.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 12. 4. 2022

 


Datum uveřejnění: 12.4.22
Poslední změna: 19.4.2022
Počet shlédnutí: 266