Zprávy z tisku

Videozáznamy z Konference Česká moderní energetika

Aliance pro energetickou soběstačnost ve spolupráci se Solární asociací a pod záštitou poslance Václava Zemka uspořádala parlamentní konferenci "Česká moderní energetika". Na konferenci, která proběhla 23. ledna 2017 v Poslanecké sněmovně, se představily vítězné projekty ocenění Obnovitelné desetiletí a zazněla klíčová debata o dalším rozvoji šetrné energetiky.

 
 

Odkazy na záznam z parlamentní konference Česká moderní energetika, která se konala 23. ledna v Poslanecké sněmovně. Vystoupili na ní majitelé projektů šetrné energetiky, které uspěly v soutěži Obnovitelné desetiletí, a zástupci MPO a MŽP.

Úvodní část konference 

V úvodní části konference vystoupili: Václav Zemek (poslanec a místopředseda Výboru pro životní prostředí, PSP ČR), František Bradáč (senátor a předseda Podvýboru pro dopravu a energetiku, Senát ČR), Vladislavem Smržem (náměstek ministra životního prostředí) a Ladislav Havel (ředitel Odboru elektroenergetiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR).

1. Úvodní část konference Česká moderní energetika

Ostravská zelená domácnost

Setkání s inženýrem Radovanem Burkovičem na první pohled prozradí, že svým energetickým domem doslova žije. Srší energií a ochotně ukazuje solární elektrárnu na střeše svého domu i elektromobil, který lze nabít rovnou z vlastní nabíječky před domem. Právě za komplexní přístup získala ostravská domácnost nejvyšší hodnocení od odborné poroty ocenění Obnovitelné desetiletí a domácnost pana Burkoviče se stala vítězem kategorie Obnovitelná energie pro rodiny.

2. Ostravská zelená domácnost - Radovan Burkovič

Davidův Mlýn

Společnost Panství Morava provozuje volnočasový hotelový areál Davidův mlýn, kde využívá více obnovitelných zdrojů a energeticky šetrných technologií najednou. Základem jsou dvě elektrárny, jedna vodní o instalovaném výkonu 22 kilowattů a druhá fotovoltaická 70 kilowattů. Obě pracují v režimu "zelený bonus" se systémem optimalizace spotřeby vyrobené energie pro potřeby areálu. „Z reakcí hostů víme, že je těší možnost alespoň pasivně, svým pobytem, přispět k energetickým úsporám a pomoci využití moderních, šetrných řešení,“ říká ke vnímání zeleného konceptu penzionu jeho ředitel penzionu David Kostruh. Davidům mlýn je vítězem kategorie Šetrná energie v podnikání v rámci ocenění Obnovitelné desetiletí.

3. Davidův mlýn – penzion s obnovitelnou energií pro provoz i elektromobily

Obec Kněžice

Obyvatelé obce Kněžice se rozhodli vrátit ke kořenům a žít v rovnováze s přírodou. Velká část odpadních surovin (včetně posečené trávy či shrabaného listí) se zde využívá pro výrobu tepla i elektřiny v bioplynové stanici, která nahrazuje i čističku odpadních vod. Obec získává teplo také spalování biomasy v kotli a výhledově uvažuje o přidání solárních elektráren například na obecních budovách. Rozsáhlé zkušenosti Kněžic v budování energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů pro výrobu elektřiny a tepla přinesly obci vítězství v kategorii Chytrá energie pro města a obce v rámci ocenění Obnovitelné desetiletí. Projekt představuje Milan Kazda, starosta obce Kněžice. 

4. Kněžice: První energeticky nezávislá obec ve výrobě tepla a elektrické energie

Chytrá solární lavička

Každý, kdo se rozhodne odpočinout si na procházce na solární lavičce CapaSitty, může využít internetové připojení nebo si nabít telefon přes USB i bezdrátově. Díky integrované baterii lavička uchovává energii i tehdy, když slunce nesvítí. Lavička je konstruována s důrazem na odolnost vůči nepřízni počasí i vandalismu. CapaSitty ukazuje možnost inovativních řešení, které mohou sloužit ve veřejném prostoru. Využití obnovitelných zdrojů a moderní řešení zaujalo odbornou porotu ocenění Obnovitelné desetiletí a tento projekt získal nejvíce bodů v kategorii Obnovitelný start up a inovativní řešení v energetice v rámci ocenění Obnovitelné desetiletí.

5. Chytrá solární lavička – CapaSitty

Chytrá energie v diplomce

Jiří Vrána ve své diplomové práci přichází s návrhem zařízení pro přípravu vanadových elektrolytů. Vanadové baterie totiž stabilizují výkon z obnovitelných zdrojů, umožňují ukládání energie a mohou plnit více funkcí než přečerpávací vodní elektrárny. Zařízení je otestované a současným cílem je jej přizpůsobit průmyslovým potřebám evropského trhu, kde je značný přepis poptávky nad nabídkou. Právě řešení, které může rozšířit využití solárních nebo větrných elektráren, vybrala odborná porota ocenění Obnovitelné desetiletí jako vítěze kategorie Chytrá energie v diplomce.

6. Chytrá energie v diplomce: Vanadové redoxní průtočné baterie

Debata s oceněmými projekty

7. Debata s oceněnými projekty

Diskuze se zástupci MPO a MŽP

Navazující část parlamentní konference Česká moderní energetiky o současném stavu naší energetiky a možnostech rozvoje do budoucna. 
V panelu zasedli: Ladislav Havel (ředitel Odboru elektroenergetiky, MPO), Pavel Zámyslický (ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu, MŽP ČR), Jarmil Šeba (předseda představenstva, Decci, a. s.), Jan Jašek (UniCredit Bank ČR) a Pavel Doucha (advokát, Doucha Šikola advokáti s. r. o.).

8. Diskuze se zástupci MPO a MŽP a dalšími osobnostmi české energetiky

Více na www.obnovitelnedesetileti.cz

 


Datum uveřejnění: 7.2.17
Poslední změna: 7.2.2017
Počet shlédnutí: 1434