Zprávy z tisku

Ze zbytků jídla a dalšího odpadu bude elektřina

Ve Svojšíně na Tachovsku vyrůstá unikátní stanice. Bude vyrábět elektrickou energii z odpadu ze zemědělských podniků, jatek a také ze zbytků jídla.

 
 

Stanice začne fungovat letos v listopadu. Ze starého areálu kravína pro tisícovku zvířat, který posledních deset let jen chátral, bude moderní podnik.

„Zpracovávat budeme kejdu ze zemědělských podniků, odpady z jatek nebo třeba masokostní moučku. Fermentačním procesem se ze surovin uvolňuje bioplyn, který se spaluje v kogeneračních jednotkách a ty vyrábějí elektrickou energii,“ popisuje proces přeměny zbytků na energii Milan Eseny z firmy IC-Park Energo. Ta biostanici za pětačtyřicet milionů korun staví.

Elektřinu dodá firma do sítě ČEZ. V regionu jde o jednu z prvních větších stanic, které podobným způsobem vyrábí elektrickou energii. Podnik plánuje, že využije také odpad z nejrůznějších jídelen. „Ekologové i provozovatelé čistíren odpadních vod neradi vidí, když potraviny končí rozdrcené v odpadu. My je můžeme zpracovat a vyrábět z nich energii,“ říká Eseny. Příští rok chce firma pomoci také s vytápěním Svojšína. V obci chybí plyn, a tak lidé i veřejné budovy používají na topení neekologické uhlí. „Na stanici se napojí škola, školka a zámek patřící obci. Díky tomu získají teplo,“ uvedl Milan Eseny.

Podle starosty Svojšína Karla Petráně se ke zdroji tepla připojí navíc i obecní panelový dům, ve kterém je osm bytů. „Věříme, že postupně začnou mít o teplo zájem i lidé z rodinných domů. Pokud stanice bude fungovat, bylo by zbytečné do obce zavádět plyn,“ věří starosta.

 


Datum uveřejnění: 30.9.06
Poslední změna: 30.9.2006
Počet shlédnutí: 350