Zprávy z tisku

Veolia Energie chystá v Karviné multipalivový kotel za miliardu

Karviná 18. května (ČTK) - Společnost Veolia Energie ČR chystá v Teplárně Karviná stavbu mlutipalivového kotle pro výrobu tepla a elektřiny za více než miliardu korun. Kotel, který bude první svého druhu v České republice, bude umět využívat biomasu, uhlí i paliva vyrobená z vytříděných zpracovaných odpadů a přispěje ke snížení emisí na Karvinsku. Po jeho dokončení firma odstaví uhelnou technologii na starší karvinské Teplárně ČSA. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Veolie Jana Dronská.

 
 

Plán na modernizaci teplárny je ve fázi posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Firma předpokládá, že se nový kotel začne stavět příští rok a dokončen bude koncem roku 2022. Dronská uvedla, že bude splňovat budoucí emisní limity pro nejlepší dostupné technologie (BAT) podle směrnice Evropského parlamentu.

"Je to významný projekt za více než miliardu korun, který zařadí karvinskou teplárnu mezi nejmodernější energetická zařízení v České republice. Obyvatelům Karviné, Havířova a přilehlých měst a obcí zajistí stabilní dodávky tepla i čistší ovzduší," uvedl generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR Josef Novák.

Teplárna Karviná s Teplárnou ČSA dodává teplo a teplou vodou 50.000 domácností, školám, nemocnicím, úřadům i firmám v Karviné, Havířově a okolních obcích. Teplárna Karviná prošla v minulých letech rozsáhlou ekologizací, jaká by se musela do roku 2023 udělat i v Teplárně ČSA.

"Vzhledem k jejímu stáří a finanční náročnosti se však rozhodla společnost Veolia Energie ČR odstavit uhelnou část technologie na této teplárně a navýšit výrobní kapacitu na druhé teplárně," uvedla Dronská.

Nové objekty budou postaveny v průmyslovém areálu Teplárny Karviná. "Kromě multipalivového kotle o tepelném příkonu cca 70 megawattů je součástí záměru vybudování dvou horkovodních kotlů na zemní plyn pro dokrytí špičkových potřeb tepla a vytvoření zálohy," uvedl technický ředitel společnosti Marcel Vrátný.

V novém kotli bude možné využít takzvané tuhé alternativní palivo vyrobené z vytříděných komunálních a ostatních běžných odpadů, které už nebude možné recyklovat ani ukládat na skládky. Skládkování odpadů bude od roku 2024 omezeno. "Energetické využití tuhého alternativního palivapomůže městům a obcím vyřešit povinnost využít komunální odpady," uvedla Dronská.

Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti dodávají dálkové teplo do 325.000 domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí, které je doplněno plynem a stále výrazněji také biomasou.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23.5.2018

 


Datum uveřejnění: 23.5.18
Poslední změna: 23.5.2018
Počet shlédnutí: 1578