Zprávy z tisku

V Ústeckém kraji lidé vyměnili na 3400 kotlů, o dotaci dál žádají

Ústí nad Labem 12. července (ČTK) - Lidé v Ústeckém kraji vyměnili ve svých domovech s přispěním státu na 3400 starých kotlů za nové. Žádat o státní dotaci prostřednictvím krajského úřadu stále mohou. V regionu se může rozdělit ještě 136 milionů korun, zjistila ČTK.

 
Foto: Daniel Řeřicha
 

Dotace na výměnu starých kotlů čerpají Severočeši od roku 2013. Nejprve se na ně skládal kraj s ministerstvem životního prostředí, později celou částku začal vyplácet stát. Zájem v prvních ročnících byl tak velký, že lidé před úřadem i spali. V tom posledním, vyhlášeném loni v září, se zájemci hlásí průběžně. "Věřím, že všechny peníze rozdělíme," řekl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).

Za dobu dotačního programu Ústecký kraj vyplatil dotaci 3410 žadatelům. Mluvčí kraje Martin Volf ČTK řekl, že jim bylo vyplaceno celkem 372,8 milionu korun.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) při vyhlášení výzvy v Ústí nad Labem loni v září řekl, že je to poslední možnost koupit nový kotel se státní dotací. Lidé si mohou s využitím dotace, která může být až 127.500 korun, vyměnit kotel na uhlí za plynový kotel, kotel na biomasu, dřevo nebo za tepelné čerpadlo. V této etapě už nejsou podporovány kombinované kotle, které umožňují i spalování uhlí. Kraj v ní může rozdělit 167 milionů korun, z toho 33,7 milionu korun proplatil.

Od 1. září 2022 platí povinnost vyřadit z provozu kotle první a druhé emisní třídy. "Nyní je poslední zaručená výzva kotlíkových dotací," uvedl Brabec. Pokud majitelé rodinných domů kotle do termínu nevymění, bude jim hrozit pokuta 50.000 korun. Obce přitom podle Brabce budou mít díky revizím přehled o tom, kdo má jaký zdroj tepla.

Lidé museli mít doposud nejprve vlastní peníze na zaplacení nákupu kotle a výměnu, poté jim kraj až 80 procent nákladů proplatil. Pokud se do programu zapojí obce, mohou žadatelé získat bezúročnou půjčku na předfinancování a obec zároveň peníze na projekty vedoucí ke zlepšení životního prostředí. Pomoci občanům a získat peníze do rozpočtu se rozhodly například obce Libčeves, Staňkovice, Malé Žernoseky, města Dolní Poustevna, Česká Kamenice, Vejprty nebo Kryry či Ústí nad Labem.

Ústecký kraj patří po Moravskoslezském k místům s nejhorší kvalitou ovzduší. Mezi největší znečišťovatele ovzduší na severu Čech patří hnědouhelné elektrárny, chemické továrny a další průmyslové podniky. Po výměně kotlů se lépe dýchá hlavně obyvatelům vesnic, které leží v ďolíku.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 12. 7. 2020

 


Datum uveřejnění: 12.7.20
Poslední změna: 14.7.2020
Počet shlédnutí: 413